Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusu saflarında savaşan iki İngiliz ve bir Fas uyruklu paralı asker, Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Donetsk kentinde görülen davada idam cezasına çarptırıldı.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna saflarında savaştığı sırada 12 Mart'ta Mariupol kentinde Rus güçlerine teslim olan ikisi İngiliz, biri Faslı paralı askerin yargılanmasına dün başladı.

Donetsk Savcısı, üç paralı askerin Donetsk Halk Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun 34 maddesi ve 323'ncü maddesine göre "İktidarı güç kullanarak ele geçirmek, terörist faaliyetlerde bulunmak ve ülkeyi ortadan kaldırmak" suçlamalarından bulundu.

İngiltere vatandaşı Sean Pinner ve Aiden Aslin ile Fas vatandaşı Saadun Brahim hakkında idam cezaları talep edildi. İlk duruşmada suçlarını kısmen kabul eden üç sanığa yeniden söz hakkı veren mahkeme, üç askeri idam cezasına çarptırdı. Sanıklar, cezaya itiraz etme hakkını kullanacak.

Bu karar ile Rusya, yargıladığı ilk paralı asker grubunu ölüm cezasına çarptırmış. Daha önce İngiltere, askerlere idam cezasının verilmesi durumunda askerlerin korunması için çaba göstereceklerini duyurmuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna tahılının illegal olarak satılmasına karşıyız! Türkiye de suçlanmıştı! Mevlüt Çavuşoğlu: Ukrayna tahılının illegal olarak satılmasına karşıyız! Türkiye de suçlanmıştı!

UKRAYNA HAPİS CEZASI VERMİŞTİ

Ukrayna'nın Sumi kentinde 28 Şubat'ta, 62 yaşındaki Ukraynalı Aleksandr Shelipov'u öldürmekten suçlu bulunan 21 yaşındaki Rus asker Vadim Shishimarin, Kiev'de 23 Mayıs'ta görülen davada mahkeme tarafından ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Rus askerler Aleksandr Bobukin ve Aleksandr İvanov ise 24 Şubat'ta Rusya'nın Belgorod bölgesinden top mermisi ateşleyerek Harkov'daki altyapıyı ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan topçu birliğinin parçası oldukları gerekçesiyle Poltava bölgesindeki Kotelevsky Mahkemesi tarafından 31 Mayıs'ta 11'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.