Rusya Devlet Başkanı Putin'in seferberlik ilan etmesinin ardından on binlerce Rus vatandaşı ülkeyi terk etti, diğer yandan da ülkenin birçok noktasında düzenlenen savaş karşıtı gösterilerde binin üzerinde kişi gözaltına alındı.

Rusya’da siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden izleme grubu OVD-Info adlı insan hakları grubu, 38 Rus kentinden  1311'den fazla kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Derlenen bilgilere göre başkent Moskova'da en az 502 kişi gözaltına alınırken, Rusya'nın en kalabalık ikinci şehri olan St Petersburg'da ise bu sayının 524 olduğu belirlendi.

Rusya İçişleri Bakanlığı yetkilisi Irina Volk, "Birkaç bölgede, son derece az sayıda katılımcıyı bir araya getiren yetkisiz eylemler gerçekleştirme girişimleri oldu. Bunların hepsi durduruldu. Yasaları çiğneyen kişiler gözaltına alınıp soruşturma için karakola götürüldü" ifadelerini kullandı.

Moskova’daki başsavcılık ise “yasa dışı protesto çağrısı yapmanın ve bu eylemler katılmanın” 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılabileceği uyarısında bulundu.

SEFERBERLİK ÇAĞRISI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan etmişti. Ukrayna’da işgal ettikleri toprakların güvenliğini sağlamak için bu kararı acilen almak zorunda kaldıklarını açıklayan Putin, kararın Çarşamba gününden itibaren geçerli olduğunu belirtti. Böylece ordunun yedek birlikleri de göreve çağrılacak.

Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu Burkina Faso'da ordu yönetime el koydu

Seferberliğe katılan Ruslar, asker statüsünde olacak.