Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı, Türkiye'deki kamu bankalarının Mir ödeme sisteminden çıkmasının Rus turistlerin sayısında bir azalmaya neden olmayacağı görüşünde.

Türkiye^deki kamu bankaları, Rusya'nın, ABD ve Batı ülkelerinin yaptırımlarına karşı alternatif olarak devreye soktuğu Mir ödeme sisteminden çıktı.

Turizmde önemli payı olan Rus turistlerin atılan adımdan etkilenmeyeceğini ifade eden Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı (ATOR) Maya Lomidze ödeme seçeneklerinin olduğunu söyledi.

Dünya gazetesinden Elif Karaca'nın haberine göre Mir kartlarının kabulünün Rus turistler için ek bir rahatlık faktörü ve Türk perakendeciler için iyi bir gelir kaynağı olduğunu belirten Lomidze, Türk bankalarının tamamının Mir kartı bırakması halinde bile bunun çok küçük bir etkisi olacağı görüşünde.

Türkiye’de Mir kullanımının turist sayısıyla doğrudan ilişkili bir faktör olmadığını, kaybeden tek tarafın Mir’i kabul etmeyen Türk bankaları ve perakendeciler olacağını ifade eden Lomidze, böyle bir durumun tatil iptallerine neden olmayacağının ve mevcut ödeme seçeneklerinin de altını çiziyor.

Haftayı dolar 18,63 TL, Euro 19,48 TL seviyesinden kapattı Haftayı dolar 18,63 TL, Euro 19,48 TL seviyesinden kapattı

Türk bankalarının tamamının Mir kartı bırakması halinde bunun hiçbir etkisi olmayacağını ya da çok az etkili olabileceğini belirten Lomidze, böyle bir durumda Rusların Türkiye’den tatil satın almamaları ya da aldıkları tatili iptal etmeleri için hiçbir neden bulunmadığını, kaybeden tek tarafın Mir kartlarını kabul etmeyen Türk bankaları ve perakendeciler olacağını belirtti.

Antalya'daki her şey dahil otellerde kalan Rus turistlerin çoğunun otellerinden hiç ayrılmadığını ifade eden Lomidze, bunların bir kısmı ve İstanbul'daki Rus turistlerin euro veya USD cinsinden nakit kullanabileceğini, ruble verip TL alabileceğini ve Rus bankaları tarafından verilen China Union Pay kartlarını kullanabileceklerini de ekledi.

Lomidze, Rus vatandaşları için yabancı bankalar tarafından verilen Visa ve MasterCard kartları bulunduğunu, bazı Türk bankalarının da bunu yaptığını belirterek, “Bu tür kart sahiplerinin sayısı çok değil, ancak çok fazla alışveriş yapanların neredeyse tamamında zaten var” dedi.

Lomidze, "Mir uygulamasında, Türk bankaları Mir’den çıkarsa Rusya’dan Turkiye’ye ziyaretler nasıl etkilenir" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Türk bankalarının Mir kartı bırakması halinde bunun ya hiçbir etkisi olmaz ya da çok az etkisi olur. Birincisi, yurtdışında tatil yapmak isteyen Rus turistlerin Türkiye'den daha iyi bir alternatifi yok (dolayısıyla Mir'in geniş çapta kabul edildiği başka bir ülke yok). İkinci olarak, Antalya'daki her şey dahil otellerdeki Rus turistlerin çoğu otellerinden hiç ayrılmıyor. Bunların bir kısmı ve İstanbul'daki Rus turistler, euro veya USD cinsinden nakit kullanabilir, ruble verip TL alabilir, Rus bankaları tarafından verilen China Union Pay kartlarını kullanabilir. Rusların Türkiye’den tatil satın almamaları ya da aldıkları tatili iptal etmeleri için hiçbir neden bulunmuyor. Kaybeden tek taraf, Rus kartlarını kabul etmeyen Türk bankaları ve perakendeciler olur. Mir'i kabul eden Türkiye'deki satıcıları tercih edecek olan Rus turistlerden kazanacakları ilave geliri kaybederler."