Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1, HALK TV, FOX ve Habertürk’ün deprem haberlerini gerekçe gösterilerek “ceza” gündemiyle toplanacak.

Konuya dair sosyal medya hesabından açıklama yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, “RTÜK deprem sonrası cezai soruşturma gerektirecek seviyeye gelen yetersizlikleri, ihmalleri haberleştiren, gelişmeleri aktaran TV’lere üst sınırdan para, 5 kez de program durdurmaya varan cezalar için yarın toplanacak. Beyhude çaba.. Gerçekleri gizleyemezsiniz, ortaya çıkar” dedi

Bakan Bozdağ açıkladı: 18 bin personel alınacak Bakan Bozdağ açıkladı: 18 bin personel alınacak

Taşçı, “RTÜK, FoxTV (1) Habertürk (1) Halk TV (2) Tele 1’in(2) raporu Üst Kurul toplantısında görüşülecek. Gazeteciler halkla ilişkiler için değil gerçekleri halka anlatmak için vardır. Halkın feryadını bastırınca acılar dinmiyor, bölgede hala süren beceriksizlikler ortadan kalkmıyor” ifadelerini kullandı.

‘HAKİKATİ SAKLAYABİLECEKLERİNİ SANIYORLAR’

RTÜK Üyesi Okan Konuralp de, deprem yayınları gerekçe gösterilerek yayınların incelenmesine dair yaptığı açıklamada, “Oysa on binlerce vatandaşımızın ölümüne sadece deprem değil, liyakatsizlik ve kibir de neden oldu! Ve olası cezalarla sorumlusu oldukları hakikati saklayabileceklerini sanıyorlar” diye konuştu.

Konuralp, şöyle devam etti:

“Kurtarılmayı bekleyerek ölenlerin ve yakınlarının yaşadığı çaresizliği hiçbir ceza unutturamaz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın; yıkılmış şehirlerin, ebeveynsiz kalmış çocukların, yurtsuzlaşmış milyonların önümüze koyduğu hakikati hiçbir ceza gizleyemez!”