Rize'de yeniden Covid-19 vakaları tespit edildi

Rize İl Pandemi Kurulu, yeniden görülmeye başlanan koronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşları maske kullanma, sosyal mesafe, genel hijyen ve el temizliğine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Kurul...

GÜNDEM 16.06.2020 - 13:55 16.06.2020 - 13:55

Rize İl Pandemi Kurulu, yeniden görülmeye başlanan koronavirüs vakaları nedeniyle vatandaşları maske kullanma, sosyal mesafe, genel hijyen ve el temizliğine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Kurul ayrıca ilde acil vakalar dışında hastanelere randevusuz hasta alınmadığını da belirtti.

Rize İl Pandemi Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Covid-19 salgınının yayılmasını önlemek ve vatandaşların sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla geniş kapsamlı tedbirler alınarak uygulandığı, bu sayede vaka sayılarında çok ciddi düşüş sağlandığı belirtildi.

"RİSK EN ÜST DÜZEYDE DEVAM EDİYOR"

Ancak havaların ısınması ve il dışı seyahatlerin yoğunlaşması sebebiyle bir rehavet ortamının oluştuğu, üç temel kural olan maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyene yeterince özen gösterilmediğinin görüldüğüne işaret edilen açıklamada, bu nedenle Rize'de yeniden Covid-19 vakalarının görülmeye başlandığı aktarıldı. Açıklamada, sağlık otoritelerince sürekli olarak salgının henüz geçmediği ve riskin en üst düzeyde devam ettiğinin vurgulandığı hatırlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"KURALLARA UYMAZSAK HEDEFTEN UZAKLAŞIRIZ"

"Kontrollü sosyal hayat döneminde olduğumuzun farkında olarak rehavete kapılmamamız önem arz etmektedir. Salgının ilk döneminde ihtiyaç duyulan sert kural ve tedbirlere yeniden başvurmak zorunda kalmamak için ağız ve burnumuzu tam olarak kapatarak doğru şekilde maske kullanmaya, sosyal mesafeye ve genel hijyen ile el temizliğine azami derecede dikkat edelim. Bu temel kurallara uyulmamasının bizi hedeften uzaklaştıracağını unutmayalım."

ACİL VAKALAR DIŞINDA RANDEVUSUZ HASTA KABUL EDİLMİYOR

Bunların yanında Covid-19 tedbirleri kapsamında, hasta yoğunluğunun en aza indirilmesi amacıyla acil vakalar dışında hastanelere randevusuz hasta kabul edilmediğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

RİSK AZALANA KADAR RANDEVU SİSTEMİNE DEVAM

"Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda hastanede bekleme süresini en aza indirmek için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınması zorunlu hale getirilmiştir. Kontrollü sosyal hayat döneminde poliklinik hizmetlerimiz, risk iyice azalıncaya kadar randevu sistemi esasıyla yürütülecektir. Tüm kurallara hassasiyetle uyarak bu dönemi de inşallah hep birlikte aşacağımıza yürekten inanıyoruz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@