"Regeneron'un geliştirdiği Covid-19 ilacı ölüm oranlarını önemli ölçüde azalttı"

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Regeneron'un geliştirdiği Covid-19 ilacının test sonuçlarına göre ilaç tedavisi ölüm oranlarını önemli ölçüde azalttı.ABD merkezli Regeneron şirketinin ge...

DÜNYA 16.06.2021 - 12:03 16.06.2021 - 12:03

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi Regeneron'un geliştirdiği Covid-19 ilacının test sonuçlarına göre ilaç tedavisi ölüm oranlarını önemli ölçüde azalttı.

ABD merkezli Regeneron şirketinin geliştirdiği koronavirüs ilacının İngiltere’deki denemelerini inceleyen yetkililer geliştirilen ilacın büyük bir koruma sağladığını açıkladı. Araştırmada nefes almakta zorlanan yaklaşık 10.000 hastanın yer aldığını açıklayan uzmanlar, bunlardan üçte birinin antikor üretemediğini de belirtti. Araştırmada ilacın bu hastalar arasında ölümü yüzde 20 oranında azalttığı belirtildi.

İLAÇ YAPIMI MALİYETLİ

Fakat bilim insanları tek bir doz ilacın yapımının maliyetli olduğunu ve çok zor üretildiğini belirtirken doz başına fiyatın 1200-2200 dolar seviyelerinde olduğunu duyurdu. ABD’nin eski başkanı Donald Trump da geçen yıl Covid-19’a yakalandığı bu ilacın bir kısmını kullanmıştı.

“BU BİR İLK”

Araştırmayı yürüten Oxford Üniversitesi’nde görevli Profesör Sir Martin Landray, “İlk defa bir antiviral tedavinin hastanede tedavi gören Covid-19 hastalarının hayatını kurtardığını görüyoruz” dedi. Regeneron’un ilacında laboratuvarda üretilmiş iki farklı tür antikor geliştirildiği belirtilirken bu antikorların virüse saldırdığı ve hastalığa iyi geldiği açıklandı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST