Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün etkinlikleri kapsamında Queer Akdeniz tarafından Antalya'da Attalos Heykeli önünde Fobi Kurbanlarını anma etkinliği yapıldı.

HABER: SABRİ KIRDAR

Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün etkinlikleri kapsamında Queer Akdeniz tarafından Attalos Heykeli önünde Fobi Kurbanlarını anma etkinliği yapıldı.

Ağbaba: Marmaris yanarken Saray'da oynuyorlar Ağbaba: Marmaris yanarken Saray'da oynuyorlar

Grup adına basın açıklamasını okuyan Merih Aydın, "LGBTİ+ hareketinin örgütlü mücadelesi sayesinde eşcinselliğin hastalık kategorisinden çıkarılışının 32. yılına LGBTİ+ karşıtlığını kurumsallaştırmaya çalıştığı bir atmosferde giriyoruz. Bunun yanında halen trans ve interseks kimliklerin patolojikleştirilmesi de son bulmuş değil. Ancak homofobiye, bifobiye, transfobiye, interfobiye ve her türlü ayrımcılığa karşı mücadelemiz de, hiçbir kimliği ardında bırakmadan, dayanışmayla büyüyor" dedi.

"Varoluşlarımızı nefret söylemleri ve hedef göstermelerle kriminalize edenlere, Bayraklarımızı ve tüm izlerimizi sokaktan silmeye çalışanlara, Muhtelif suçlamalarla kimliklerimizi yargının konusu haline getirenlere, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçeceğimizi zannedenlere de hatırlatıyoruz: Alışın! Buradayız, gitmiyoruz!" diyen Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün 2 (1)

"HERKESİN 17 MAYIS'I KUTLU OLSUN"

"İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin gerekçesi haline getirilmeyi kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz.  Stonewall’dan Ülker Sokağa; Eryaman’dan, Meis Sitesi’ne; Mis’ten Bayram Sokak’a, ODTÜ’den Boğaziçi’ne yaşamın her alanında vardık, varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ve biliyoruz ki hayatlarımız, bedenlerimiz, kimliklerimiz, aşklarımız, mücadelemiz dayatılan sınırları tanımaz, konulan sınırlardan çok daha fazlasıyız. LGBTİ+'ların ve homofobi, transfobi, bifobi, interfobi karşıtı mücadele eden herkesin 17 Mayıs’ı kutlu olsun! Nefrete inat, yaşasın hayat!"

"Bizi görmediniz, yok sandınız; karşınıza çıktık nefret ettiniz, unuttunuz, bizde sizler gibiydik sadece benzerimize aşık olan nüfusun %10’yuz. Nefretinizle binlerce arkadaşımızı kaybettik, yakıldık, boğulduk, bıçaklandık! Nefretinizin acı soluğunu her an kalplerimizde hissettik, dışlandık.  17 Mayıs uluslar arası transfobi bifobi homofobi gününde tam karşınızdayız, haykırıyoruz. Kaybettiklerimizin adlarını haykırıyoruz, nefretinize karşı birleştik bir kişi daha kaybetmeyeceğiz haykırıyoruz. Sevgiyle her şeyi yeneceğimize inanıyoruz" diyen Aydın, şu ifadeleri kullandı:

"UNUTMA ANTALYA! NEFRET ÖLDÜRÜR; SEVGİ YAŞATIR"

"17 Mayıs;
Babası ve amcaları tarafından katledilen Roşin Çiçek(Burda),
Yakılarak öldürülen Hande Kader(Burda),
Babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız(Burda),
Bu şehirde nefretin katlettiği Gökçe Saygı(burda),
gibi bir arkadaşımızı daha nefretin acı diline kurban vermeyeceğimizi haykırdığımız bir gün.
Nefrete inat LGBTQİA+ hakları demeye devam edeceğiz, bir kişi daha kaybetmeyeceğiz. 
Sizin gibi yaşadığımız bu dünyada, en temel insan hakkı olan yaşama hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz.
UNUTMA ANTALYA! LGBT hakları insan haklarıdır. 
UNUTMA ANTALYA! Nefret öldürür sevgi yaşatır.
UNUTMA ANTALYA! Okulda, mecliste, parkta LGBT her yerde. 
UNUTMA ANTALYA! Aşk bir yolunu bulur ve kazanır.
UNUTMA ANTALYA! Katlettiğiniz arkadaşlarımızı UNUTMA ANTALYA! 
Sevgiyle kurtaracağız geleceği UNUTMA ANTALYA!"