Tahran'daki üçlü zirve sonrası konuşan Putin, Ukrayna tahıllarının çıkarılmasına yardımcı olmak için Rus tahılları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını şart koştu. Rusya'ya savaş nedeniyle uygulanan yaptırımların gevşetilmesi anlamına gelen talep sonrası Putin 50 milyon ton tahılı ihraç edebileceklerini söyledi.

Mısır’da kilisede çıkan ve 41 kişi hayatını kaybettiği yangının nedeninin elektrik olduğu düşünülüyor Mısır’da kilisede çıkan ve 41 kişi hayatını kaybettiği yangının nedeninin elektrik olduğu düşünülüyor

Rusya'nın kuşatması altındaki Ukrayna tahılının güvenli bir şekilde dünyaya ulaştırılması için Türkiye arabuluculuğunda başlatılan çalışmalar devam ediyor. Ancak bir yandan çalışmalara katılan Rusya diğer yandan Ukrayna tahılına karşı kendi tahılı kozunu masaya koydu.

“50 MİLYON TAHIL İHRACATINA HAZIRIZ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’da yapılan Astana Üçlü Liderler Zirvesi sonrasında Rus gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ukrayna tahıllarının çıkarılmasına yardımcı olmak için Rus tahılları üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını şart koştuklarına dikkati çekerek bu yılın sonunda 50 milyon ton tahıl ihracatına hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tahıl konusunda yaptığı müzakerenin detaylarını anlatan Putin, Türkiye Cumhuriyeti ve kişisel olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna tahılının çıkarılması konusunda anlaşmaya varılması için çok şey yaptığını söyledi.

“50 MİLYON TON TAHIL”

Kendilerinin bu konuyu başlangıçta paket halinde ortaya koyduklarını vurgulayan Putin “Şöyle ki Ukrayna tahılının ihracına yardımcı olacağız ama Rus tahılının tedarikiyle ilgili tüm kısıtlamaların kaldırılacağı gerçeğinden hareket ediyoruz. Şimdiye kadar kimseden itiraz gelmedi. Amerikan ortaklarımızdan dahil. Bakalım bundan ne çıkacak” ifadelerini kullandı.

ABD'nin Rus gübreleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını hatırlatan Putin “Umarım durumu içtenlikle iyileştirmek isterlerse aynı şey Rus tahıl ihracatında da olacak. Biz şimdi hazırız. İhracat potansiyelimiz 30 milyon ton tahıl, bu yılın sonunda bu 50 milyon ton olacak” şeklinde konuştu.