Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, eski Sovyet ülkelerinin tarihi Rusya topraklarının bir parçası olduğunu ve Kremlin'e karşı çıkarlarsa Ukrayna'nın kaderini paylaşabileceklerini ima etti. Putin’in açıklamalarının, Donbas'taki Rus yanlısı iki bölgeyi tanımayan Kazakistan'a mesaj olduğu öne sürüldü.

Geçen hafta St. Petersburg'daki oturumda bir araya gelen Rusya lideri Vladimir Putin ile Kazakistan lideri Kasım Cömert Tokayev arasındaki diyalog bölgedeki gerilimi tırmandırdı.

Canlı yayınlanan etkinlikte Donbas'ı uluşturan Luhansk ve Donetsk'i tanımadığını söyleyen Tokayev'e, Putin'in tepkisi sert oldu. “Sovyetler Birliği nedir? Bu tarihi Rusya'dır. Kazakistan kardeş bir ulustur” diyen Putin, sözlerine ince örtülü bir tehdit ekledi: "Aynı durum kesinlikle Ukrayna için de geçerli olabilirdi. Ama onlar bizim müttefikimiz olmazlardı. Dostluk yoksa her şey mümkündür. Tıpkı Ukrayna örneğinde olduğu gibi.”

TEHDİT DOLU İMA

İsrail'le ilişkiler: Karşılıklı büyükelçi adımı İsrail'le ilişkiler: Karşılıklı büyükelçi adımı

İngiliz The Telegraph gazetesine konuşan Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan'da yaşayan bir kaynak, Tokayev'in "Putin'i destekçilerinin önünde küçük düşürdüğünü" ve tehdidin gerçek olduğunu belirterek, "Ona, Kazakistan'ın Rusya'nın bir sonraki avı olabileceği konusunda bilgi veriyor" yorumunu yaptı.