Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ı tanıyan kararnameyi imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıma kararlarını imzaladı.

Ukrayna krizi konusunda bir ulusal sesleniş konuşması yapan Putin, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı kontrolündeki Donbas bölgesinin tarihi olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu ifade etti.

'UKRAYNA'YI RUSYA YARATTI'

Putin konuşmasında, "Ukrayna Rusya için sadece komşu bir ülke değil, aynı zamanda tarihin bir parçasıdır, Ukraynalılar yoldaşlarımız ve akrabalarımızdır" diyerek başladı. Ukrayna'nın doğusundan 'kadim Rus toprakları' diye söz eden Putin, Ukrayna krizini anlamak için tarihe başvurmak gerektiğini vurguladı. "Modern Ukrayna komünist Rusya tarafından kurulmuştur" diyen ve "Ukrayna'nın kurucusu Lenin'dir" ifadelerini kullanan Putin, Ukrayna’nın tarihsel olarak Rus toprağı olduğunu ve Bolşevikler tarafından Rusya’dan koparılarak oluşturulduğunu belirtti. Putin, “Kimse halka sormadı” dedi.

Stalin döneminde Polonya, Macaristan ve Romanya’dan alınan bazı bölgelerin Ukrayna’ya birleştirildiğini, Kruşçev’in de Kırım’ı Rusya’dan kopararak Ukrayna’ya bağışladığını söyleyen Putin, “Ukrayna sadece Rusya’nın komşusu değil, aynı tarihin bir parçası, dostlar ve yakınlar demek” ifadelerini kullandı.

'GÜNÜMÜZ UKRAYNASI, LENİN UKRAYNASI'

Putin, “Elbette geçmişi artık değiştiremeyiz, ama en azından geçmiş hakkında kayıtsız şartsız, siyasi boyut kazandırmadan doğrudan ve dürüstçe konuşmalıyız” ifadelerini kullandı. Modern Ukrayna’daki olaylardan başta komünistleri sorumlu tutan Putin, “Bolşeviklerin başlıca görevi, ne olursa olsun iktidara tutunmaktı. Lenin’in devlet inşaatı ilkeleri, sıradan bir hata olmaktan çok daha kötüydü” dedi. Putin, “Bolşevik politikası sonucu Sovyet Ukrayna’sı oluştu. Günümüzde Ukrayna için “Vladimir İlyiç Lenin Ukraynası” diyebiliriz. Ukrayna’nın yaratıcısı ve mimarı Lenin. Lenin’in Donbass’ı Ukrayna’ya bağlayan sert emirleri dahil arşiv belgeler bunu doğruluyor” ifadelerini kullandı.

Şimdi de Ukraynalı yöneticilerin ülkeyi komünizmden arındırma politikasını uyguladığını ve ülkeyi komünizmle ilgili her şeyden temizlemeye çalıştığını anlatan Putin, “Gerçek komünizmden arındırma ne olduğunu Ukrayna’ya göstermeye hazırız” dedi. Putin, "Ukrayna dışarıdan kontrol ediliyor ve dış etkiler iç politikalarını, şirketlerini ve ticaretini etkiliyor" dedi.

'RUSYA HER ZAMAN AÇIK İŞBİRLİĞİ İSTEDİ '

Sovyetler Birliği'nin 1991'deki çöküşünün Rusya'yı zor bir pozisyonda bıraktığını belirten Putin, Kiev'in Sovyetler Birliği sonrası Rusya'ya yönelik tavrını eleştirdi. Putin, Rusya'nın Ukrayna ile her zaman açık işbirliği istediğini, Ukrayna liderlerinin ise herhangi bir yükümlülük altına girmeden Rusya'dan sadece iyi şeyleri talep ettiğini belirtti.

'UKRAYNA'NIN SAHİCİ BİR DEVLET GELENEĞİ YOK'

Ukrayna'nın hiçbir zaman sahici bir devlet geleneği olmadığını belirten Putin, ülkede şu an neo-Nazilerin yükselişte olduğunu söyledi. Putin, Ukraynalı yetkililerin 'milliyetçilik ve yolsuzluk virüsüne' sahip olduğunu, Ukrayna'nın hiçbir zaman istikrarlı bir devlete dönüşemediğini ve bu nedenle ABD gibi ülkelere dayanmak zorunda kaldığını belirtti.

'UKRAYNA BATILI ÜLKELERİN SÖMÜRGESİNE GİRDİ'

Rusya lideri, Ukrayna'ya 'Batı medeniyetine dair verilen boş sözlere', yolsuzluğun ve yoksulluğun artmasının eşlik ettiği yorumunu yaptı; Ukrayna'dan 'bir kukla yönetimi olan bir ABD sömürgesi' olarak söz etti.

'UKRAYNA NÜKLEER SİLAH SAHİBİ OLMAMALI'

Batılı istihbarat servislerini Ukrayna hükümetinin suç işlemesine yardım etmekle suçlayan Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin 'yeniden nükleer bir güç olmayı' istedikleri yönündeki açıklamasına da değindi. Putin, "Eğer Ukrayna kitle imha silahlarına sahip olursa, küresel durum çok ciddi şekilde değişecektir, bunu görmezden gelemeyiz" dedi. Ukrayna'nın nükleer silah konusunda Sovyetler döneminden dolayı bilgi sahibi olduğunu belirten Putin, Kiev'in bu silahlara sahip olmasının Rusya'ya yönelik bir saldırı hazırlığı anlamına geleceğini belirtti. 

Gözden kaçırmayın

Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi

Putin, NATO eğitmenlerinin daimi olarak Ukrayna'daki askeri tatbikatlarda yer aldığını belirterek, "ABD ve NATO Ukrayna'yı utanmaz bir şekilde bir savaş sahnesine çevirdi" ifadelerini kullandı. Rusya lideri, ABD'ye ait insansız hava araçlarının da sürekli olarak Rusya'da casusluk yaptığını söyledi.

Putin, "Egemenliğimizden ve ulusal değerlerimizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Rusya'nın kendi güvenliğini korumak için her türlü hakkı vardır, yapacağımız şey de bu. Misilleme yapma hakkımız var" dedi.