Putin açıkladı: Rusya’nın her üç aşısı da koronavirüse karşı etkili

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede devam eden aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Putin, "Araştırmalar, ilk olarak bu aşıların güvenli olduğunu, uygulandıktan sonra ciddi yan etkileri...

DÜNYA 10.11.2020 - 15:10 10.11.2020 - 15:10 Dokuz8 Haber

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede devam eden aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Putin, "Araştırmalar, ilk olarak bu aşıların güvenli olduğunu, uygulandıktan sonra ciddi yan etkileri olmadığını, ikinci olarak da etkili olduğunu ortaya koydu ve doğruladı" bilgisini paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede devam eden aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi. Putin, "Araştırmalar, ilk olarak bu aşıların güvenli olduğunu, uygulandıktan sonra ciddi yan etkileri olmadığını, ikinci olarak da etkili olduğunu ortaya koydu ve doğruladı" bilgisini paylaştı.Sputnik'te yer alan habere göre, Rusya'nın Covid-19 aşıları konusunda işbirliğine ve dünyanın tüm ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sürecin politize edilmemesi gerektiğini vurguladı. Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) liderlerinin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği zirvenin açılışında konuşan Putin, Kovid-19 aşılarıyla ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

"DÜNYANIN TÜM ÜLKELERİYLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

Tüm dünyadaki insanların aşıya ihtiyaç duyduğunu ve Rusya'nın aşıların tedariki konusunda dünyanın tüm ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Putin, "Hiç abartısız tüm gezegendeki insanların ilaçlara ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurarak bu süreçlerin politize edilmemesini öneriyoruz. Dünyanın tüm ülkeleriyle ve elbette ŞİÖ'de tüm partnerlerimizle çalışmaya hazırız" dedi.

"EN HAFİF ŞEKİLDE BELİRTİ GÖSTERİYOR"

Rusya'da tescil edilen hem Sputnik V hem de EpiVakKorona aşısının etkili ve güvenli olduğunu kaydeden Putin, "Rusya'da halihazırda tescil edilmiş 2 aşı mevcut. Üstelik araştırmalar, ilk olarak bu aşıların güvenli olduğunu, uygulandıktan sonra ciddi yan etkileri olmadığını, ikinci olarak da etkili olduğunu ortaya koydu ve doğruladı. Bu nedenle aşı olan kişiler, virüs taşıyıcılarla karşılaştıklarında hastalanmıyor veya en hafif şekilde belirti gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"ÜÇÜNCÜ AŞI EN YAKIN ZAMANDA TESCİL EDİLECEK"

Rus lider, Rusya'da geliştirilen üçüncü Kovid-19 aşısının en yakın zamanda tescil edileceğini ekledi. Türkiye dahil 6 ülkede yaklaşık 44 bin kişiyle klinik deneyler yürüten Pfizer ile BioNTech, Kovid-19 aşısı adayı enjekte edilen deneklerle plasebo verdiği denekler arasındaki kıyaslamalı sonuçları açıklamış ve Kovid-19 aşısının yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğunu duyurmuştu. Pfizer CEO'su Dr. Albert Bourla, üçüncü aşama klinik deneylerden gelen başarılı sonuçları "Bilim ve insanlık için büyük bir gün" diye nitelemişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@