BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, geliştirdikleri koronavirüs (Covid-19) aşısının delta varyantı karşısındaki etkisi ve üçüncü doz tartışmalarıyla ilgili Wall Street Journal gazetesine konuştu.

"AŞININ AĞIR HASTALIKLARDAN KORUMA BECERİSİ SÜRÜYOR"

Gazete Duvar'ın aktardığına göre Şahin, İsrail'de antikor seviyelerine ilişkin geçen hafta yayınlanan araştırmayı değerlendirerek, antikor seviyelerinin aşılanmanın üzerinden zaman geçtikçe azaldığını, ama üçüncü bir doza nadiren ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

Şahin, "Antikor titreleri düşüyor. Yeni varyanta karşı aşı koruması dikkate değer biçimde daha düşük" dese de, aşının ağır hastalıktan koruma becerisinin sürdüğünü ve Ocak ayında aşılanan kişilerin henüz üçüncü bir doz aşı yaptırmasına ihtiyaç olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Şahin, ilk savunma kalkanı olan antikorların düşmesinin insanların yeniden enfekte olabileceği anlamına geldiğini, ancak bu kişilerin ağır şekilde hastalanmadığını, dolayısıyla hücresel bağışıklığın düştüğüne dair bir kanıt olmadığını anlattı.

"ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI KARARINI HÜKÜMETLER ALMALI"

Uğur Şahin, üçüncü bir doz aşı kararını hükümetlerin alması gerektiği görüşünü de paylaştı ve "Bu tartışma bizden ayrı yürümeli. Biz sadece veri sağlayacağız ve hükümetlerin bize ne yapmak istediklerini söylemesi gerekecek" ifadelerini kullandı.