Çocuk hasta sayısının arttığını ve koronavirüs aşısının 12 yaş altına da uygulanmaya başlanacağını açıklayan Prof. Dr. Yeşim Taşova, "Aktif olan grubun aşılanma gerekliliği ortada" dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, 6 Eylül Pazartesi günü başlayacak yüz yüze eğitim ve 12 yaş üstü kronik hastalığı olanlar ile 15 yaş üstündeki tüm kişilerin aşılama takvimine dahil edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

"KORONAVİRÜSE YAKALANAN ÇOCUK SAYISI ARTTI"

AA'ya konuşan Taşova, okulların açılmasıyla birlikte koronavirüs aşısının 12 yaş altındaki çocuklara da yakın zamanda uygulanabileceğini belirtti: 

“Bakanlığın da söylemlerini biliyoruz. 12 yaş altına kadar mRNA aşılarının da çalışmaları var. Bunların özellikle toplumdaki virüs yükünü azaltmak için toplumda aktif olan grubun aşılanma gerekliliği ortada. Kaldı ki delta ve delta plus varyantları çok hızlı yayılıyorlar.”

TEİS: Hasta alt bezleri eczanelerden ücretli olarak alınabilecek TEİS: Hasta alt bezleri eczanelerden ücretli olarak alınabilecek

Son dönemde koronavirüse yakalanan çocuk sayısının arttığına da dikkat çeken Taşova, “Çok hasta çok yoğun bakım anlamına geliyor. Erişkin kadar olmasa da yoğun bakımda yatabilen çocuklarımızda olabiliyor. Dolayısıyla aşı olayıyla birlikte okulların açılması gerekli. Çocuklar 2 yıldır eğitimden yoksunlar. Artık aşı gibi bir silahımızda var elimizde. Okulların açılmasını olumlu buluyorum” ifadelerini kullandı.

"AŞI ÖNEMLİ UNSURLARDAN BİRİ"

Taşova şöyle devam etti: “Şunu da unutmamak lazım. Hala bu enfeksiyonun etkili bir tedavisi yok. Yaptığımız destek tedavisi her zaman. Bu baştan beri de söyleniyordu. Bir takım ilaçlar mecbur veriliyor her salgında olduğu gibi. Elimizde vaka sayısı ve çalışmalar, araştırmalar arttıkça ilaçlar olacaktır. Şuanda etkili, hali hazırda bir ilacımız yok. Çalışmalar devam ediyor. Başka ilaçlarda giriyor uygulamalara ama aşı şu aşamada en önemli unsurlardan biri” dedi.

"MASKE, MESAFE, HİJYEN ÖNLEMİ AZALTILMAMALI"

Aşı olan bireylerin maske, mesafe ve hijyenden uzaklaşmaması gerektiğini de vurgulayan Taşova, şöyle konuştu:

“Aşı bizim maske, mesafe ve hijyen konusunda önlemi azaltmamalı. Toplumda bende görüyorum, insanlarda sıkıldı ama bu kurallara uyulması gerekiyor. Çokta rahat, kolay bulaşan varyantlar olduğu için yeni yeni kişilerin hastalandığını görüyoruz. Okulda Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı genelgelere uyulmalı. Maske, mesafe ve hijyene önem gösterip bunun da denetiminin yapılmalı.”

"DERS SÜRELERİ KISALTILMALI"

Okulların temizliği ve sınıfların havalandırılması konusuna da dikkat çeken Taşova son olarak şöyle devam etti: 

"Okulların temizliğine dikkat edilmeli ve havalandırma yapılmalı. Klima açıkken bile sınıf havalanmalı. Teneffüs süreleri uzatılıp sınıf havalandırılmalı ve ders süreleri kısaltılmalı. Bunun gibi önlemlere uyulması gerek. Özellikle kantin önünde çocukların kalabalık şekilde bir şeyler almak için mücadele vermemesi, o görüntülerin engellenmesi gerekiyor.”