Türkiye'de de tespit edilen Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hızlı yayıldığını söyleyen Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, "Türkiye'de de kapanma olabilir" diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Türkiye'de 1407 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 5 kişi hayatını kaybetti Türkiye'de 1407 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı, 5 kişi hayatını kaybetti

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, koronavirüsün (Covid-19) varyantlarından biri olan Delta'da ortalama bulaşma süresi 3 ile 6 gün arasında değişirken, Omicron varyantında bu sürenin 1,5 ile 3 güne düştüğünü söyledi. 

Özellikle Avrupa'da korunma önlemlerinin artırılarak kapanma aşamasına gelindiğini ifade eden Prof. Dr. Sipahi, Türkiye için de benzer kapanma önlemlerinin gündeme gelebileceğini belirtti.

"3. DOZ AŞININ KORUYUCULUĞU ARTIRMA OLASILIĞI YÜKSEK GÖZÜKÜYOR"

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, Türkiye'de de tespit edilen Omicron varyantının Delta, Alfa, Beta gibi varyantlara göre daha hızlı yayıldığını aktardı.

Hem aşıdan kaçabilen hem de hızlı yayılabilen Omicron varyantının daha fazla öldürmediğini vurgulayan Oğuz Reşat Sipahi, şu ifadeleri kullandı:

"Ya aynı ya da daha az öldürüyor. Aşının üzerinden belirli bir süre geçtiyse bu varyanttan korunma olasılığı bir miktar düşük, diyebiliriz. Türkiye'deki aşılanmanın dünyaya göre farkı var. Biz Sinovac artı BioNTech olmanın bana göre avantajına sahibiz. Bu durum Omicron'a karşı ne kadar koruyor, Sağlık Bakanlığı sistematik bir çalışma yapabilir. Bu verinin dünyadan çıkma olasılığı düşük. Çünkü onlarda bizim kadar hem Sinovac hem BioNTech gibi karışık aşılanma yok. Sağlık Bakanlığı'nın bunun üzerinde yoğunlaşmasında fayda var. 3'üncü doz aşının koruyuculuğu artırma olasılığı yüksek gibi gözüküyor."

sipahi

"OMİCRON DAHA HIZLI HASTA EDİYOR"

Bütün varyantlarda aynı korunma önlemlerinin geçerli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Sipahi, aşılanmanın artmasıyla korunmanın da artacağını belirtti.

Yüzde 100 korunma olmadığının altını çizen Oğuz Reşat Sipahi, "Aşıya güvenip maskeden vazgeçmemek gerekiyor. Halk 2 aşıdan sonra genelde korunmayı azaltıyor" diye konuştu.

Özellikle Avrupa'da korunma önlemlerinin artırılarak kapanma aşamasına gelindiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sipahi, Türkiye için de benzer kapanma önlemlerinin gündeme gelebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"'Delta' varyantının ortalama bulaşma süresi 3-6 gün, 'Omicron'da 1,5-3 gün. Bu varyant her türlü daha hızlı hasta ediyor. Hastalığın 2 katına geçme süresi daha hızlı gibi gözüküyor. Bizde kapanma olmaz, demek zor. Avrupa'da yoğunlaşma başladıktan 1 ay sonra bizde de yoğunlaşma başlıyor. Daha önceki deneyimlerimiz yine aynı şekilde tekrarlarsa onlar şu an kapanmaya başladılarsa bizim de 1-1,5 ay sonra tekrar kapanma olasılığımız az değil. Aşının bizi ne kadar koruyacağını zaman gösterecek. Kasım ayı başından bu yana 1,5 aylık sürede 80-90'dan fazla ülkeye yayılmış bir varyanttan bahsediyoruz. Danimarka ve Güney Afrika'dan gelen veriler klinik olarak virüsün en azından 'Delta' ile karşılaştırıldığında benzer ya da daha iyi seyrettiğini gösteriyor. 3 ya da 6 ay sonra bu sonucun değişeceğini sanmıyorum. Çünkü hem hızlı yayılıp hem de daha fazla öldürürse virüs açısından evrimsel bir dezavantaj olur."