Prof. Dr. Naci Görür uyardı: "Marmara depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor"

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depreminin yaklaşmakta olduğunu belirterek, "İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insans...

GÜNDEM 18.07.2020 - 09:40 18.07.2020 - 09:40

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depreminin yaklaşmakta olduğunu belirterek, "İçinde bulunduğun binaya güvenmiyorsan ve bir de sevdiklerin varsa korkmamak mümkün değil, nihayetinde insansın. Herkes gibi ben de korkuyorum" diye konuştu.

Bilimsel tespitleri ve yazdığı çalışmalarla Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi'nde yer alan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara depreminin yaklaşmakta olduğunu aktardı. Prof. Dr. Görür, "Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara Depremi "Geliyorum" diye bağırıyor" ifadelerini kullandı.

"BAĞDAT CADDESİ'Nİ EN GÜVENSİZ YERE DÖNÜŞTÜRDÜK"

Sözcü'den Ömrüm Kara Tunçbaş'ın sorularını yanıtlayan ve "100 binleri konuşuyoruz. Hazırlıklı olmamışız. İnsanlarımızı eğitmemişiz. İşte bunlar insanı ürkütüyor. Marmara depremi 'Geliyorum' diye bağırıyor" diyen Prof. Dr. Görür, şöyle devam etti:"Deprem dünyanın doğasıdır, düzendir. Eğer depremler olmasaydı dünya yaşanmayan bir gezegen olurdu ay gibi. Dünyaya bilimle bakan toplumlar, depremi kavrar kavramaz önlem almışlar. Bugün Japonya, Hollanda gibi ülkelerden bahsediyorum. Önlem almak zor değil, ama biz toplum olarak afete dönüştüyoruz her şeyi. Bağdat Caddesi'ni deprem adı altında en güvensiz yere dönüştürdük. 2-3 katlı bahçeli evler gitti, dar düdük binalar geldi. Cadde tünele döndü. Şimdi git gezemiyorsun, iki arabayla bi sokağından geçemiyosun."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@