Prof. Dr. Müftüoğlu'ndan Covid-19 için riskmetre: Hangi aktivite daha riskli?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs nedeniyle Texas Medical Association tarafından hazırlanan riskmetreyi bugünkü köşesine taşıdı.Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs (Covid-19) salgını...

GÜNDEM 18.07.2020 - 10:43 18.07.2020 - 10:43

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs nedeniyle Texas Medical Association tarafından hazırlanan riskmetreyi bugünkü köşesine taşıdı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Texas Medical Association tarafından hazırlanan riskmetreyi okurlarıyla paylaştı.Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet'te "COVID-19 için riskmetre" başlığıyla yayınlanan yazısında sözlerine "Pandemiyi sonlandırmanın tek yolu bir aşının bulunması olsa da sürecin daha kısa sürmesi ve daha az tahribatla atlatılabilmesi yine de önemli ölçüde bizim elimizde, bize bağlı" diye başladı.

"AŞI BULUNURSA BU İŞ BİTER"

Müftüoğlu, şöyle devam etti:"Bizim 'risk yönetimi' kapasitemizle ilişkili. Risk yönetimi de öncelikle 'bulaşmayı azaltmak'tan geçiyor. Bulaşmayı azaltmanın en etkili çaresi olarak da virüs yükü yüksek mekânlardan uzak durmak gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde elime geçen (Kaynak: Texas Medical Association) bir riskmetre sıralamasını editör arkadaşlarla yeniden gözden geçirdik ve sizinle paylaşmaya karar verdik. İşte o mükemmel ve detaylı riskmetre. Lütfen dikkatle inceleyin ve mümkün olduğunca çok insanla paylaşmaya gayret edin.Pandemiden kurtulmanın tek yolu güçlü ve etkili bir aşıyı geliştirmektir. En az 20 farklı merkezde aşı çalışmaları işte bu nedenle inanılmaz bir hız ve gayretle sürdürülüyor. Bana göre de ilk bulgular da umut verici. Ben özellikle Oxford Üniversitesi Jenner Aşı Enstitüsü’ne güveniyor, iyi ve erken haberi bu merkezden bekliyorum. Çünkü ünlü vaksinoloji uzmanı Sarah Gilbert’in açıklamaları oldukça umut verici. Anlaşılan o ki yeni koronavirüsün hücrelerimizi hasta etmesini engelleyebilecek düzeyde güçlü antikor üretebilecek bir aşı yakında elimizde olacak. Yeter ki o aşının ürettireceği antikorların seviyesi yüksek, bedende kalma süresi kâfi derecede uzun olabilsin."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@