2 yaş altı çocuklarda Omicron varyantının ağır seyrettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Omicron'un menenjit ve böbrek yetmezliğine yol açtığını da gördük. Yeni servisler açmak zorunda kaldık, yoğun bakımlarda çok sayıda çocuk hastamız var” dedi.

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, 2 yaş altı çocuklarda Omicron varyantının ağır seyrettiğini belirtti.

"MENENJİT VE BÖBREK YETMEZLİĞİNE NEDEN OLUYOR"

DHA'ya konuşan ve hastanelere ağır havaleli, ishalle ya da kalp tutulumuyla seyreden çok sayıda vaka geldiğine dikkat çeken Kurugöl, “Omicron'un menenjit ve böbrek yetmezliğine yol açtığını da gördük. Yeni servisler açmak zorunda kaldık, yoğun bakımlarda çok sayıda çocuk hastamız var” dedi.

"YOĞUN BAKIMDAKİ ÇOCUK HASTAMIZ ARTTI" 

2 yaş altı çocuklarda Omicron varyantının ağır seyrettiğine ve hafife alınmasının doğru olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Kurugöl, şunları kaydetti:

Gözden kaçırmayın

Bilim Kurulu Üyesi Odabaş duyurdu: "Kalan kısıtlamalar Haziran'da kalkabilir" Bilim Kurulu Üyesi Odabaş duyurdu: "Kalan kısıtlamalar Haziran'da kalkabilir"

“Delta varyantıyla birlikte çocuk vakalarda artış görmüştük. Omicron varyantıyla çok daha fazla artış söz konusu. Hastanemizde eskiden 2 çocuk servisi varken, 3'üncü servisi açtık. 3 servis de tamamen dolu. 4'üncü çocuk servisini de açmak durumundayız. Yine yoğun bakımda da çok sayıda çocuk hastamız var. Aynı zamanda hastaneye yatışı gerektiren çocuk vaka sayısının olduğunu da gösteren bir durum."

Tamamen sağlıklı olan 1,5 yaşındaki bir çocuğun Covid-19'a bağlı böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girdiğini belirten Kurugöl “Bu çocuk kronik böbrek hastası olacak. Çocuklardaki bu belirtiler Omicron'un ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.