Prof. Dr. İzdeş: "Delta varyantı, yoğun bakımdaki aşısız gençlerin sayısını artırıyor"

Yoğun bakımdaki hastaların yüzde 90'ını aşısız ya da eksik aşılı kişilerin oluşturduğunu belirten Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Seval İzdeş, uyarıda bulundu.

SAĞLIK 17.08.2021 - 15:58 17.08.2021 - 16:03

Ankara Şehir Hastanesi Covid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, koronavirüs (Covid-19) salgınındaki gidişata ilişkin değerlendirmede bulundu.

Delta varyantı nedeniyle gençlerin de koronavirüsü (Covid-19) ağır geçirebildiğine dikkat çekerek, "Maalesef yoğun bakımda 20'li, 30'lu yaşlarda hastalarımız var. 40'lı, 50'li yaşlarda hastalarımız da var. Bunlar aşısız hastalarımız" diye konuştu.

"SON HAFTALARDA HASTANEYE BAŞVURU ARTTI"

AA' ya konuşan İzdeş, yoğun bakımdaki hastaların yüzde 90'ını aşısız ya da eksik aşılı kişilerin oluşturduğunu belirtti. Son haftalarda hastaneye başvuran Covid-19 vakalarının arttığını söyleyen İzdeş, Delta varyantının özellikle aşısız gençlerde hastalığa yol açabildiğinin altını çizdi.

İzdeş, aşılı kişilerin nadiren de olsa hastalanabildiğine ama ağır hastaların çoğunluğunun aşısız olduğuna dikkati çekerek, herkese aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

"YOĞUN BAKIMDAKİ GENÇ HASTALAR AŞISIZ"

Covid-19 yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların profiline ilişkin bilgi veren İzdeş, "Maalesef yoğun bakımda 20'li, 30'lu yaşlarda hastalarımız var. 40'lı, 50'li yaşlarda hastalarımız da var. Bunlar aşısız hastalarımız" diye konuştu.

İzdeş, "Genç hastaların tümüne yakını aşısızlardan oluşuyor. O nedenle kimse 'ben gencim, bana bir şey olmaz' diye düşünmesin. Yoğun bakıma da rahatlıkla düşebiliyor insanlar" uyarısında bulundu.

"HASTALAR AŞI KARŞITI OLDUĞUNA PİŞMAN"

Yoğun bakım ünitesine gelen hastalarla konuştuklarında aşı olmadıkları için yaşadıkları pişmanlığa şahit olduklarını aktaran İzdeş, şöyle devam etti:

"Yoğun bakımdaki hastalardan kimi aşısını geciktirmiş kimisi de aşı karşıtı. Hastalar aşı karşıtı olduğuna pişman. Dolayısıyla pişman olmamak için herkesin aşısını olması çok önemli."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST