Prof. Dr. Ceyhan'dan Omicron açıklaması: "1 ay içinde 3 defa yakalananlar var"

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Omicron varyantı ile ilgili "Omicron geçiren hasta bazen 2 hafta sonra bağışıklığının yeteri düzeyde olmaması nedeniyle ikinci bir omicron geçiriyor hatta 1 ay içinde 3 defa Omicron'a yakalananlar var" açıklamasında bulundu.

SAĞLIK 13.01.2022 - 13:19 13.01.2022 - 13:51

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron'un bulaştırıcılık katsayısının 4,5-5 olarak hesaplandığını belirtti.

“KIZAMIK VE SUÇİÇEĞİNDEN DAHA BULAŞICI DEĞİL”

Koronavirüsün, kızamıktan ve suçiçeğinden daha bulaşıcı olmadığını kaydeden Mehmet Ceyhan, şöyle konuştu:

“Bunların bulaştırıcılık katsayısı 16-18. Bunlar neden yayılmıyor, büyük pandemiye neden olmuyor? Çünkü bu virüsler bulaştığı zaman ömür boyu bağışıklık bırakıyorlar hatta kullanılan aşılar da ömür boyu bağışıklık bırakıyor. 'Omicron ile bu salgının sonu gelecek, hafif hastalık ile insanlar geçirip toplumsal bağışıklık olacak' düşüncesinin önündeki en büyük engel bu.”

“OMİCRON VARYANTININ BIRAKTIĞI BAĞIŞIKLIĞIN DAHA AZ”

DHA'ya konuşan Prof. Dr. Ceyhan, Omicron varyantının bıraktığı bağışıklığın daha az olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Omicron maalesef daha önceki varyantlara göre daha az bağışıklık bırakıyor, bağışıklık sistemini daha az uyarıyor, bir çeşit saklanıyor ondan. Dolayısıyla Omicron geçiren bir hasta, bazen 2 hafta sonra bağışıklığının yeteri kadar düzeyde olmaması nedeniyle ikinci bir Omicron geçiriyor hatta 1 ay içinde 3 defa Omicron varyantına yakalananlar var. 'Bu bir toplumsal bağışıklık geliştirecek ve salgın bitecek düşüncesine’ ben hiç katılmıyorum. Bu nedenle dünyada pek konuşulmayan; ama Türkiye’de çok dillendirilen bir konu. Çok da zarar veriyor.

Aşı olsunlar istiyoruz; ama insanlara sürekli bu fikri empoze ederseniz 'Bitiyormuş neden aşı olayım' ya da 'Bitiyormuş neden maske takayım' diye bir düşünceye katılıyorlar. Ülkeler önlemlerini artırıyor, sınırlarını kapatanlar var, ülkeye girişleri çok iyi kontrol etmeye çalışıyorlar. Bir kısmı mesela 1 yerine 2 PCR testi istemeye başladı. Tek PCR ile ancak yüzde 50 tanı koyuyorsunuz. Siz Omicron pozitif kişilere test yaptığınızda 100 kişiden 50’sini yakalayabiliyorsunuz.”

“OMİCRON VARYANTINDAN EN ÇOK ETKİLENEN YAŞ GRUBU 0-5 YAŞ ARALIĞI”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Omicron varyantının daha etkili görüldüğü yaş grubuna ilişkin ise şu bilgileri paylaştı:

“Omicron varyantından önceki diğer bütün varyantlar ve orijinal virüste en çok bulaştıran yaş grubu adölesan (ergenlik) yaş grubuydu. Bu, onların sosyal hareketlerinden de kaynaklanıyor. İlk başta yanlış düşünceler öne sürüldü; 'Çocuklara bir şey olmaz, çocuklar bulaştırmaz' gibi. Ne zaman okullar açıldı, kısıtlamalar kaldırıldı bir bakıldı ki 'Delta' varyantı ile çocuklar en çok hastalanan grup ve en çok virüsü bulaştıran grup üstelik. Omicron varyantında bu daha da arttı. Şu anda Omicron varyantından en çok etkilenen, en çok virüsü alan ve dolayısıyla en çok da bulaştırabilen 0-5 yaş grubu. Daha öncekilerde hiç alışık olmadığımız bir yaş grubu çünkü bu yaş grubunu hep daha az bulaşıyor, diye düşündüğümüz için biz hep okulları kapalı tutarken kreşleri açık tutma yoluna gittik, bütün dünya böyle yaptı. Şu an da özellikle kreşteki çocukların sağlığını korumak için tedbirlerin artırılması lazım. Rehberlerde, önlemlerde değişiklik yapmamız lazım. Hiçbir değişiklik yapmadan kontrolü virüse bırakmış, öyle devam ediyoruz.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST