Uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Jineoloji Akademisi Üyesi Nagihan Akarsel için kadınların Kadıköy'de düzenlemek istediği eyleme izin verilmedi.

Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledildi. 

 ‘’Nagihan Akarsel ve katledilen tüm kadınlar için Kadıköy’deyiz.’’ diyerek Süreyya Operası önünde yapılması planlanan basın açıklaması polislerin yoğun baskısıyla engellendi. Yoğun güvenlik önlemi alan polis, basın çalışanları alandan uzaklaştırdıktan sonra eylemcileri ablukaya aldı.

photo1664900759 (1)

Polis ablukaya aldığı kadınlardan 30'unu darp ederek gözaltına aldı.

Altay’dan Bakan Kurum’a: Biz, sizin gibi Amerika’dan emir almıyoruz, Amerika’ya secde etmiyoruz Altay’dan Bakan Kurum’a: Biz, sizin gibi Amerika’dan emir almıyoruz, Amerika’ya secde etmiyoruz

Darp edilen kadınlar “Jin Jiyan Azadi” sloganı ile polis müdahalesine tepki gösterdi. Polisler, kadınların gözaltına alınması esnasında haber takibi yapan kadın gazetecilere de küfretti.