Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 578’inci gününe girdi. Dün adliye binası önünde bulunan beton bloklara “Şenyaşar ailesi için adalet, herkes için adalet” yazılı pankartın asılmasını, “Kabahatler kanunu” gerekçe göstererek engelleyen polisler, aileyi adliye binası önünden uzaklaştırmak için bugün demir bariyerler ile alanı ablukaya aldı. Polisler, demir bariyerlere pankart asmak isteyen Ferit Şenyaşar’ı, demir bariyerlerin devlete ait olduğunu belirterek engelledi. Şenyaşar ailesi, engelleme karşısında pankartı bariyerlerin önüne diktiği tahta çubuklara astı.

FERİT ŞENYAŞAR DARP EDİLDİ

Ablukaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, demirlerin üstünden atlayarak ablukaya alınan alana girdi. Bunun üzerine sivil polisler, Şenyaşar'ı alandan çıkması için gözaltı yapmakla tehdit etti. Alandan çıkmayacağını belirten Ferit Şenyaşar, alana giren polisler tarafından zorla çıkarılmaya çalışıldı. Şenyaşar'ı darp eden polisler, gidip adliyede şikayetçi olma yolunu gösterdi. Şenyaşar, alandan çıkmayarak elleri ile demir bariyerlere tutundu. Alanda bulunan Urfa Barosu üyesi avukatlar, Şenyaşar'ın gözaltına alınmasını engelledi.

Polisler abluka gerekçesini soran avukatlara, "Güvenlik alanı ihlal edildi" yanıtını verdi. Yanıta tepki gösteren Ferit Şenyaşar, "Burada bir savaş mı var? Neyin güvenliği? Biz 577 gün boyunca burada oturduk, neden şimdi güvenlik alanı" diyerek tepki gösterdi. Gözaltı yapmaya çalışan polislere tepki gösteren Şenyaşar, "Gidin hastanede insanları katledenleri bulun, bizimle uğraşmayı bırakın. Sizin aileniz hastanede katledilseydi ne yapardınız?" diye sordu.

NÖBET EYLEMİ SÜRÜYOR

Nöbet alanına bunun üzerine çok sayıda çevik kuvvet polisi getirildi. Çevik kuvvet polisleri alanı kalanlar ile ablukaya alarak basın çalışanlarının görüntü almasını engelledi. Polis saldırısı esnasında elinden yaralanan Ferit Şenyaşar, alana gelen sağlık çalışanları tarafından ayakta tedavi edildi. Polislerin oluşturduğu ablukada oturan anne ve oğlu, engellemeye rağmen nöbeti sürdürüyor.