Piyasaların gözü Fed faiz kararına çevrildi. Geçen cuma ABD mayıs ayı enflasyonu açıklanana kadar Fed'den haziran toplantısında 50 baz puanlık artırım bekleniyordu. Enflasyonun yüzde 8.6 ile beklentileri aşmasıyla 75 baz puanlık artırım fiyatlanmaya başladı. Piyasa fiyatlamaları ise Fed'in bugünkü toplantısında 1994 yılından bu yana görülen en sert faiz artışının gelebileceğini gösteriyor.

Tüm dünyanın gözü ABD Merkez Bankasının (FED) açıklayacağı faiz kararında olacak. FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC) TSİ 21.00'de kararını açıklayacak.

FED ABD'de artan enflasyonu kontrol altına alabilmek için mart ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı kararı almışttı. Mayıs toplantısında ise FED vites büyüterek 50 baz puanlık artırıma gitti ve politika faizini yüzde 0.75-1 aralığı olarak duyurdu.

ENFLASYON FAİZ BEKLENTİSİNİ DE ARTIRDI

Geçen haftaya kadar piyasalar FED'den 50 baz puanlık artırım bekliyordu, ancak cuma günü ise ABD'de mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6 ile 41 yılın zirvesine yükseldiğinin açıklanmasıyla beklentiler yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell daha önce enflasyonu düşürmek için 'gerekirse daha agresif' adımlar atabileceklerini belirmişti. Enflasyonun beklentileri aşmasıyla Fed'in ilk beklenenden 'daha agresif' bir şekilde 75 baz puan artırıma gidebileceği beklenmeye başladı.

75 BAZ PUAN BEKLENTİSİ VAR

Muğla'dan badem üreticisine destek Muğla'dan badem üreticisine destek

İlk olarak cuma günü Barclays analistleri tahminlerini güncelleyerek Fed'den haziranda 50 baz puan değil 75 baz puanlık artırım beklediğini bildirdi.

Bu hafta JPMorgan, Goldman Sachs gibi devler de Fed'den 75 baz puanlık artırım beklediğini bildirdi. Goldman sadece bugünkü değil bir sonraki toplantıda da 75 baz puanlık artırım beklediğini açıkladı. JPMorgan ABD Başekonomisti Michael Feroli ise 100 baz puanın da masada olabileceğini belirtti.

28 YIL SONRA BİR İLK YAŞANABİLİR

CME Group'un piyasalar tarafından takip edilen Fed izleme aracında 75 baz puanlık faiz artırımına bugün itibarıyla yüzde 97 ihtimal verildi. Eğer bu ihtimal akşam 21.00'e gerçeğe dönüşürse Fed Kasım 1994'ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitmiş olacak.

DOLAR ENDEKSi20 YILIN ZİRVESİNDE

Piyasalarda bu gelişmelerle artan dolar talebiyle dolar endeksi 105,2 ile yaklaşık 20 yılın zirvesine yükseldi.