13.07.2020, 12:42

Pınar Umay davasında ilk duruşma: "Tüm kadınlar için adalet mücadelesi vereceğiz"

Erhan Baykan isimli erkek tarafından öldürülen Pınar Umay cinayetinin ilk duruşması bugün görüldü. Fail Baykan'ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek, bir sonraki duruşma 6 Ekim tarihine ertelendi. Duruşma öncesi açıklama yapan aile, şiddete maruz bırakılan tüm kadınlar için mücadele edeceklerini vurguladı.

İstanbul’un Fatih ilçesinde 6 Mart tarihinde evli olduğu Erhan Baykan isimli erkek tarafından, 1,5 yaşındaki kızının gözü önünde bıçaklanarak öldürülen Pınar Umay cinayetinin ilk duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor. Pınar Umay’ın ailesi ve kadın örgütleri, davanın ilk duruşması öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde bir araya geldi.

"BU PINAR UMAY İÇİN ADALET ÇIĞLIĞIDIR"

Duruşma öncesi Pınar Umay'ın ailesi tarafından yapılan açıklamada, "Bu çığlık, geçtiğimiz 6 Mart günü 7 yıldır evli olduğu erkek tarafından 6 bıçak darbesiyle hayattan koparılan kızımız Pınar Umay için adalet çığlığıdır. Ne biz Pınar'ımıza doyabildik, Ne de Pınar'ımız 1,5 yaşındaki kızına... Bugün Pınar'ımızı katleden cani hakim karşısına çıkacak. Bugün gerçekleşecek bu dava sadece Pınar Umay'ın değil tüm toplumun davası olmalıdır. Mahkemeden indirim almak için ifade değiştiren faillere izin verilmesin diye sesimizi her zamankinden gür çıkarmak zorundayız" denildi.

"ŞİDDET MAĞDURU TÜM KADINLAR İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ"

Erkek şiddetine maruz bırakılan tüm kadınlar için adalet mücadelesi yürüteceklerini vurgulayan aile açıklamasına, şöyle devam etti:"Yaşanan bu vahşet, Umay ailesi olarak kalbimize bir bıçak gibi saplandı ve yaşadığımız tarifsiz acıya rağmen, şiddet mağduru ve cinayet kurbanı tüm kadınlar için adalet mücadelesi vereceğimizi buradan tüm kamuoyuna duyurmak isteriz. Bu korkunç olay bir kez daha göstermiştir ki ‘kadına yönelik şiddet ve cinayetler’ konusu, yönetimde söz sahibi olan tüm otoriteler başta olmak üzere hepimizin birincil sorunudur. Hemen ve derhal, devletin tüm imkanlarıyla ve büyük bir ciddiyetle müdahale etmesi gereken kanayan bir yaradır."

DAVA 6 EKİM'E ERTELENDİ

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında, fail Erhan Baykan'ın tutukluluk halinin devamına karar verilerek, dava 6 Ekim tarihine ertelendi.Öte yandan PınarİçinAdalet Twitter hesabından, İstanbul Barosu Kadın Hakları avukatlarının gözlemci olarak duruşmaya katılmasına izin verildiği duyuruldu.https://twitter.com/PinaricinAdalet/status/1282589313021235200

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@