Muğla'da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i vahşice katleden Cemal Metin Avcı (32) ile suç delillerini gizleyerek, yok ettikleri belirtilen kardeşi Mertcan Avcı (26), annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın yargılanmasına bugün Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

Davanın bugün görülen  11’inci duruşmasında da karar çıkmadı. Duruşma 16 Mayıs'a ertelende.

EK KOVUŞTURMA TALEBİNE RET

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020 tarihinde kaybolmuştu. Soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, Gültekin'i vahşice katlettiğini itiraf etmişti. Adliyeye sevk edilen fail Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme” suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı. Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın telefon sinyallerinden ağabeyiyle aynı zamanda aynı yerde olduğu tespit edilmiş ve gözaltına alınan Mertcan Avcı da tutuklanmıştı.

Mertcan Avcı, 15 Şubat 2021'deki duruşmada, imza atma yükümlülüğü ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye edilmişti. Pınar Gültekin'in ailesinin avukatı, sanık Cemal Metin Avcı'nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ile ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın da “delilleri yok etme, gizleme ve değiştirme” suçunu işlediğini belirterek şikâyetçi olmuştu. Muğla Cumhuriyet Savcılığı, 2 Ekim 2020'de şüpheliler hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş, karara yapılan itirazın Muğla Sulh Ceza Hakimliği de kesin olarak reddine hükmetmişti.

SUÇ DELİLLERİNİ YOK ETTİKLERİ İÇİN AYRI AYRI YARGILAMA KARARI

DHA’nın aktardığına göre, ailenin avukatı Rezan Epözdemir, Muğla Sulh Ceza Hakimliği'nin verdiği kesin kararın Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu. Başsavcılık, kararı bozarak 4 şüpheli hakkında iddianame hazırlanmasına karar vermişti. Savcılık tarafından hazırlanan yeni iddianamede şüpheliler Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Karagün ile Şükrü Gökhan Orhan'ın “kasten öldürme” sonrasındaki zaman diliminde olay mahalline birlikte gidip, suç delillerini yok ederek, gizlediklerine dair haklarında yeterli şüphe bulunduğuna kanaat getirilerek ayrı ayrı cezalandırılmaları talep edilmişti.

İKİ 2 DOSYANIN BİRLEŞTİRİLMESİNE KARAR VERİLDİ

Davanın 24 Ocak 2022'de görülen 9'uncu duruşmasında savcı, mütalaasını açıkladı. Savcı, Pınar Gültekin'in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı'nın “canavarca hisle öldürme” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mertcan Avcı'nın da “suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması”, Cemal Metin Avcı'nın boşandığı Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı'nın da “suç delillerini yok etmek ve gizlemek” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, adli kontrol şartıyla daha önce serbest bırakılan Mertcan Avcı'nın tutuklanması talebiyle bir kez daha savcılığa başvurdu. Mertcan Avcı, 21 Şubat'ta “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak”ten tutuklandı.

MÜEBBET HAPSİ İSTEMİ

Muğla Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Cenk Düzgün tarafından hazırlanan iddianamede, Mertcan Avcı'nın, Gültekin'in bulunduğu varildeki yangını önleyecek, sonlandıracak ve ağabeyini engelleyecek hiçbir eylemde bulunmadığına yer verilerek, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme suçuna iştirak”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

MAHKEME İDDİANAMEYİ İADE ETTİ

İddianame, Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme heyeti, suça doğrudan etki edebilecek nitelikteki delillerin toplanmadan hazırlandığı gerekçesiyle iddianamenin iadesine karar verdi. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ali Cenk Düzgün, iade kararına itiraz etti. Düzgün, itirazında Mertcan Avcı hakkında yürütülen soruşturmada, mevcut verilerle toplanabilecek tüm delillerin toplandığını, suçun işlendiği hususunda yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiğini kaydetti.

SAVCILIĞIN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

Savcılığın itirazını değerlendiren Muğla 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Kararda, itirazın kabulünün gerekçesi için "Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nda Pınar'ın kesin ölüm sebebi ile zamanının belirlenmesi için mevcut veriler bağlamında mümkün olan tüm tespitler yapılarak iddianamenin düzenlendiği kanaati oluştuğundan, yeniden rapor alınmasının artık mahkemenin takdirinde olduğu, iddianamenin iade kararının yerinde olmadığı kanaatine varılmıştır" denildi.

MERTCAN AVCI'YA İKİNCİ KEZ TAHLİYE

Mertcan Avcı'nın tutukluluğuna avukatı tarafından itiraz edildi. İtirazı değerlendiren Muğla 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı'nın mevcut delil durumu, aynı delil durumu ile sanığın tutuklanma taleplerinin reddedilmesi, kaçma şüphesinin olmaması, adli kontrol tedbirlerine uyması gerekçesiyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verdi.

Sanıklar, bugün saat 14.00'da 11'inci kez hakim karşısına çıktı.

PINAR GÜLTEKİN'İN ANNESİ POLİS MÜDAHALESİNDE FENALAŞTI

Duruşma devam ederken Muğla’da Sınırsızlık Meydanı’nda çevre illerden otobüslerle dayanışmaya gelen kadınların da katılımıyla açıklama yapıldı.

Açıklama sonrasında adliye binasına doğru yürüyüşe geçen kadınların önü polis tarafından kesildi. 

Pınar Gültekin'in annesi çıkan müdahalede fenalaşırken, kadınlar, polisin müdahalesi sonrası yürüyüşlerine devam etti.

"PINAR GÜLTEKİN İÇİN ADALET"

Öte yandan kadınlar, sosyal medya üzerinden #PınarGültekiniçinAdalet etiketi ile yaptıkları paylaşımlarda 'adalet' çağrısı yaptı.

DURUŞMA 16 MAYIS'A ERTELENDİ

Pınar Gültekin davası duruşmasında karar çıkmadı, duruşma 16 Mayıs'a ertelendi.