Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya uygulanan "haksız tahrik indirimi" ve tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan Avcı'nın beraat kararını bir üst mahkemeye götürdü.

Pınar Gültekin davasında, Cemal Metin Avcı'nın "canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme" suçundan yargılandığı davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası "haksız tahrik indirimi" uygulanarak 23 yıla düşürülmüş, kardeşi Mertcan Avcı'nın da beraat ettirilmesi kararlaştırılmıştı.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın beraatine karar vermişti. Kamuoyunda büyük tepki çeken kararın ardından Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi, karara itiraz etmişti.

GÜLTEKİN DAVASININ GEÇMİŞİ

Abramoviç'in yat filosu Türkiye’de Abramoviç'in yat filosu Türkiye’de

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.