Pfizer, koronavirüse karşı ağızdan alınan ilaç için testlerine başladı

Pfizer, koronavirüse maruz kalanlar arasında enfeksiyonunun önlenmesi için araştırma amaçlı oral antiviral ilacın test edildiği açıkladı.

DÜNYA 28.09.2021 - 10:08 28.09.2021 - 10:15

euronews'in aktardığına göre, oldukça ilerlemiş seviyede olan çalışmada Pfizer'in PF-07321332 olarak isimlendirdiği ilaç test edilecek. Semptomatik Covid-19 enfeksiyonu olan bir bireyle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üstü 2 bin 660 sağlıklı yetişkinin katılımcı olduğu bu testi sonuçlarının yakında açıklanması bekleniyor.

DÜŞÜK DOZDA RİTONAVİR İLE BİRLİKTE UYGULANIYOR

Denemede, koronavirüsün çoğalması için gerekli olan önemli bir enzimin aktivitesini bloke etmek üzere tasarlanan PF-07321332, HIV enfeksiyonu için kombinasyon tedavilerinde yaygın olarak kullanılan eski bir ilaç olan düşük dozda 'Ritonavir' ile birlikte uygulanıyor. Bugüne kadar Gilead Sciences firmasınınn intravenöz ilacı olan 'Remdesivir', Amerika Birleşik Devletleri'nde Covid-19 için onaylanmış olan tek antiviral tedavi durumunda.

MOLNUPİRAVİR'İN İLERİ AŞAMADA DENEMESİNE BAŞLANDI

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapy de kısa süre önce Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesine yönelik deneysel ilaçları 'Molnupiravir'in ileri aşamada bir denemesini başlattı. Molnupiravir'in ayrıca hastaneye yatmayan vakalarda hastaneye sevk edilme veya ölüm riskini azaltıp azaltmadığı da incelenecek.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST