Batı Texas tipi ham petrol, hisse senetlerinin düşmesi ve doların değer kazanmasıyla 11 Mayıs'tan bu yana ilk kez 100 doların altına geriledi. Diğer taraftan, Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda yüzde 10,84 düştü.

İzmir İktisat Kongresi 100 yıl sonra yeniden yapılacak! Soyer: Yine geleceğe ışık tutacağız İzmir İktisat Kongresi 100 yıl sonra yeniden yapılacak! Soyer: Yine geleceğe ışık tutacağız

Batı Texas tipi ham petrol (WTI), yüzde 9,16 düşüşle varil başına 99 dolara kadar geriledi. Aynı saatlerde, Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda yüzde 10,84 düşüşle 102,7 dolardan işlem gördü. Citigroup Inc, resesyon durumunda ham petrolün bu yıl 65 dolara düşebileceği yorumunda bulundu.

Fiyatların düşüşünde, başta ABD olmak üzere dünya genelinde güçlenmeye devam eden resesyon endişeleri ve enflasyona ilişkin belirsizlikler etkili oluyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi de petrol akışının bozulmasına neden oldu. Enerji maliyetlerindeki artış küresel çapta enflasyonu tetiklerken bu durum Merkez Bankalarını faiz artışına yönlendirdi.

ZAM GERİ ÇEKİLDİ

Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş nedeniyle, bu gece benzine yapılması planlanan 96 kuruşluk zam da geri çekildi.