Ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,6 oranında değer kaybederek 65 dolar seviyesine indi. Bunun "son 3 ayın en düşük" seviyesi olduğuna dikkat çekildi.

Petrol fiyatlarında 6 gün üst üste yaşanan düşüş devam etti. Ham petrolün varil fiyatı yüzde 3,6 oranında değer kaybederek 65 dolar seviyesine indi. 

Gözden kaçırmayın

Her 100 öğrenciden sadece 3'ü düzenli besleniyor Her 100 öğrenciden sadece 3'ü düzenli besleniyor

En son Şubat 2020'de görülen bu istatistiğin "son 3 ayın en düşük" seviyesi olduğuna dikkat çekildi.

ÜRETİMİ ARTIRMA KARARI

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+, 11 Ağustos tarihinde benzin fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için uzun süren müzakereler sonrası üretimi artırma kararı aldı.

Uzmanlar, Covid-19 salgınının etkisini yeniden gösterdiği yaz aylarında dünya genelindeki vaka ve can kayıplarında görülen artış sonrası bir panik havası oluştuğunu; bu sebeple insanların seyahat ve ticari faaliyetlerini azalttığını belirtiyor.

Bunun yanında ABD Merkez Bankası (FED) Açık Piyasa Komitesi’nin, Çarşamba akşamı yayınlanan tutanaklarında yer alan "varlık alımlarının azaltılmasına" bu yıl içinde başlanabileceğini açıklamasının, petrol fiyatlarının düşüşündeki 2 ana neden olduğu kaydediliyor.