Perinçek’ten ‘Kanal İstanbul’ çıkışı: Bu proje İstanbul için bir cinayet

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Perinçek “Bu proje İstanbul için bir cinayet” dedi.Vatan Partisi Gene...

EKOLOJİ-ÇEVRE 29.06.2021 - 23:42 29.06.2021 - 23:42

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kanal İstanbul tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Perinçek “Bu proje İstanbul için bir cinayet” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, katılmış olduğu bir TV programında Kanal İstanbul projesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre Perinçek, projeye harcanan kaynakların tarım ve Samsun-Ceyhan arası boru hattına harcanması gerektiğini belirtti. Perinçek, “Bu proje İstanbul için bir cinayet. Bizim Vatan Partisi olarak hedefimiz de İstanbul’u 5 milyonluk bir kültür, finans kentine çevirmek. Bizim sanayiyi İstanbul’dan yavaş yavaş Anadolu’ya kıraç arazilere taşımamız lazım. Samsun’dan Ceyhan’a bir boru hattı çektiğimiz zaman hiçbir şekilde boğazların kullanılmasına gerek yok. Zaten boğazların trafiği düşüyor. İstanbul Kanalı’nın mantıklı bir tarafı yok” açıklamasında bulundu.

“İSTANBUL'UN NÜFUSU 5 MİLYONA İNMELİ”

İstanbul’un nüfusunun akıllı bir sanayileşme politikasıyla 5 milyona kadar inebileceğini de belirten Vatan Partisi Genel Başkanı, “Ancak İstanbul Kanalı’nı yaptığınız zaman nüfusu 20 milyon yapıyorsunuz. O zaman İstanbul yaşanmaz hale gelir” dedi. Perinçek, sözlerine şöyle devam etti:
  • Vatan Partisi olarak ilân ediyoruz, biz Türkiye’nin kaynaklarını İstanbul’u katledecek bir projeye kaynak ayırmıyoruz. Neye kaynak ayırıyoruz? Polatlı’ya su gelsin, Konya’ya su gelsin, tarım üretimi artsın. 25 milyar dolarlık bir tarımı sulama projesiyle Türkiye’nin topraklarından can fışkırır. Terörü yok ederiz, köylere insanlarımızı bağlarız. Ve Karadeniz’deki enerjiyi Akdeniz’e yığarız.
  • İstanbul Kanalı’na ‘hayır’ diyoruz. İstanbul Kanalı bir hikâye. Niçin bu akıl almaz iş yapılıyor? Bir inşaatçılık ve betonculuk politikasıyla bugünlere geldi AK Parti yönetimi. Şimdi üzerine oturduğu o sektörün insanlarına yer açmak. Olay oradan geçen gemilerden ne kadar ücret alınacağı ile ölçülmez. Ne kaybedilecek, İstanbul kaybedilecek. O kanalı açarak İstanbul’u kaybediyorsun. Bunlar çok büyük yanlışlar.
  • Trakya’nın işgali gibi varsayımlar bence abartılı. Tabi savunmanın yükünü ağırlaştırır. Anadolu ile Trakya arasındaki intikal hızını kesiyor. Ama Trakya’yı kimse işgal edemez. Doğayla fazla oynamayacaksın. Doğa intikamını alıyor.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@