ABD Savunma Bakanı Austin ve Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar’ın dünkü telefon görüşmesine ilişkin Pentagon’dan yapılan açıklamada bakanların ikili işbirliğini, Suriye ve Ukrayna konularını görüştükleri belirtildi.

Pentagon’dan yapılan açıklamada iki bakanın ABD ve Türkiye arasında devam eden ikili işbirliğini görüştükleri kaydedildi.

Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini 'müdahaleci ve yeni sömürgeci duruşu' nedeniyle kesti Nikaragua, Hollanda ile diplomatik ilişkilerini 'müdahaleci ve yeni sömürgeci duruşu' nedeniyle kesti

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre açıklamada İngilizce “Turkey” yerine “Türkiye” denilmesi dikkat çekti.

Savunma bakanlarının telefon görüşmesinde, “Suriye’de sivillere yönelik zararın en aza indirilmesinin önemini, IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılmasının sağlanmasını ve Ukrayna’da Rusya’nın sorumsuz davranışının sonucunda Zaporizhzhia nükleer santralına yönelik olası risklerle ilgili ortak endişeleri ele aldıkları” belirtildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, Türkiye’nin Ukrayna tahılının kritik önem taşıyan sevkiyatının yeniden başlatılması konusundaki yardımından dolayı teşekkür ettiği kaydedildi.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüşmeye ilişkin dün yapılan kısa yazılı açıklamada, iki bakanın NATO, ikili ve bölgesel konuları ele aldıkları belirtilmişti.

Bakanlığın Twitter hesabından telefon görüşmesine ilişkin yapılan paylaşımdaysa bakanların “Ukrayna’daki gelişmeler, terörle mücadele, F16 tedariki başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularında bilgi ve görüş alışverişinde bulundukları” ifade edilmişti.