Milli Savunma Bakanlığı'nın önceki gün, başlattıklarını duyurduğu "Pençe Kartal Operasyonu"na ait olduğu iddia edilen görüntülerin önceki zamanlarda çekilen görüntüler olduğu belirtildi.

Almanya merkezli video haber ajansı Ruptly’nin teyit birimi Ruptly VU’nun incelemesine göre, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından hazırlanan “Pençe Kartal Operasyonu”nun ilk görüntüleri olarak servis edilen video gerçeği yansıtmıyor. https://twitter.com/RuptlyVU/status/1272561249960812546?s=20

VİDEOLARIN ARŞİV GÖRÜNTÜLERİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Videonun operasyonla ilgisi olmayan bağlamlarda çekilmiş, arşiv niteliğindeki ve üzerinde oynanmış görüntülerin derlenmesiyle oluşturulduğu ortaya çıktı. Videonun 23 ile 29. saniyeleri arasındaki görüntünün, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yayımlanan ve envantere giren yeni Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının bilgisayar simülasyonu ile desteklenmiş görüntülerinden alındığı belirtildi. MSB’nin son yayımladığı videoda, söz konusu görüntülere yeşil filtre eklenerek gece görüntüsü izlenimi verildiği anlaşılıyor.

GÖRÜNTÜLER TAHRİF EDİLMİŞ

Yine, 29-46 saniyeleri arasındaki görüntülerin ise ilki 2018’de olmak üzere Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine düzenlenen operasyonların görüntüleri olduğu iddiasıyla defalarca yayımlanan videodan kesildiği bildirildi. İnceleme birimi, videoda ayrıca tahrif edilmiş görüntülerin bulunduğunu ve tüm videonun sorgulanabilir nitelikte olduğunu duyurdu. Video teyit incelemesinde, hava sahnelerinin Sincar bölgesine ait olduğunu belirlenirken son operasyona ait olup olmadıklarını tespit etmenin ise mümkün olmadığı ifade edildi.

ENKİN ÖNCAN ESKİ GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞTI

Sputnik Türkiye editörlerinden Enkin Öncan da bu yönde sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. https://twitter.com/erknoncn/status/1272631423019737088?s=20