’Bıyıklı Dudu Abla’ olarak ün yapan amatör tiyatrocu esnafın hem eğlendiren hem de para kazandıran sıra dışı yöntemi dikkatleri çekti.

3-11Denizli’de kurulan semt pazarlarında kadın kıyafetleri satışı yaparak geçimini sağlayan 65 yaşındaki Feridun Altınoluk, satışlarını artırmak için sıra dışı bir yönteme başvurdu. Eğitim alıp sahneye çıktığı tiyatroyu, yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle bırakmak zorunda kalan Altınoluk, şimdilerde ise Denizli’nin yanı sıra çevre illerde de kurulan semt pazarlarında açtığı tezgâhta kadın giysileri satarak geçiniyor.

“TİYATRO SATIŞLARINI ARTIRDI”

Son dönemde satışların azalması sebebiyle çözüm arayışına giren Feridun Altınoluk, geçmiş yıllarda eğitimini aldığı tiyatroculuğunu konuşturdu. Sattığı giysilerden giyen ve başına peruk takan Altınoluk, tezgâhın üstüne çıkıp müzik eşliğinde göbek atarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bölgedeki pazarlarda ’Bıyıklı Dudu Abla’ olarak ün yapan Altınoluk’un sosyal medyada paylaşılan videoları da binlerce kişi tarafından izlendi. Sıra dışı yöntemiyle pazarda kendisini ön plana çıkaran Altınoluk bu sayede hem müşterilerini eğlendirdi hem de satışlarını artırmayı başardı.

2-17

“EN BÜYÜK AMACIM İNSANLARI EĞLENDİREBİLMEK”

TÜSAD: Pandemide yaz dalgasına dikkat TÜSAD: Pandemide yaz dalgasına dikkat

Tiyatro oyunculuğunu kullanarak daha çok kazanç ve müşteri memnuniyeti oluşturduğunu belirten Feridun Altınoluk, tezgahında yaptığı dans gösterileriyle müşterilerinin stresini aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Benim lakabım ’Dudu Abla’. Bu adı bana babam koydu. Ben herkesi çok seviyorum, çünkü bana para kazandırıyorlar. Bazen bu işi, bu kıyafetle yaptığımdan dolayı kötü konuşanlar da oluyor ama bu 10 binde bir kişidir. Beni görenlerden bazıları ’Acaba eşcinsel mi’ diye düşünüyormuş ancak öyle değil. Benim en büyük amacım, insanları eğlendirebilmektir. Buraya gelen müşterilerim hem beni hem de ürünlerimi çok seviyor. Buradaki asıl amacım kadın giysilerini giymek değildi. Benim satış tercihim buydu. İnsanların sattığım ürünleri daha kolay bulması ve tanımaları için bunu yaptım. Örneğin ‘bu giysiyi nerede aldın’ dediklerinde Karabıyıklı Mehmet’ten ama hangi Mehmet olduğunu nereden bulacaklar. Ama müşteriye, ‘giysiyi nerede aldın’ dediğin zaman, kadın gibi giyinen Dudu’dan aldım dedikleri zaman beni çabuk buluyorlar.”