Özellikle Schengen vizesindeki yığılma ve uzamaların ardından şimdi de pasaportlardaki gecikme sorun olmaya başladı. CHP’li Sibel Özdemir, yeni pasaport veya pasaport yenileme başvurularında yaşanan gecikmelerin gerekçesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşların vize süreçlerinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle yaşadığı mağduriyetlerin ardından şimdi de pasaport başvurularına mağduriyetler yaşandığını aktardı. "Mayıs ayında yeni pasaport veya pasaport yenileme başvurusu yapılmasına rağmen pasaportların gereken sürede teslim edilemediği vatandaşlarımız tarafından belirtilmekte” diyen Özdemir, sorunu bir soru önergesi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

PASAPORTLARINI ALAMADIKLARI İÇİN MAĞDURİYETLER ARTIYOR

Önceden uçak bileti alanların biletlerinin yandığını ya da açığa almak durumunda kaldıklarını ifade eden Özdemir, "Eğitim, iş, staj, tatil, aile ziyaretleri, yaz dönemiyle birlikte düğünler ve diğer nedenlerle yurt dışına çıkmaları gereken vatandaşlarımız pasaportları olmadığı için mağdur olmaktadır” dedi. Özdemir, şu değerlendirmeyi yaptı: "Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımız ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezini arayarak, sosyal medyada paylaşım yaparak ve CİMER’e şikâyet ederek aciliyet durumlarını iletiyorlar. 26 Mayıs 2022 tarihinde yapılan pasaport başvurularında dahi ‘Başvurunuz basım öncesi kontrol aşamasında’ olduğu belirtilmektedir. Ankara’ya gelebilenlerin pasaportlarını alabildikleri ifade edilirken gelme imkanları olamayanlar ise telefon yoluyla bir an önce pasaportlarının çıkması için yoğun çaba göstermekte, vakit harcamakta ve bu süreçte stres yaşamakta.”

TEM'de otomobil motosiklete arkadan çarptı: Motosiklette bulunan 2 kişi yaşamını yitirdi TEM'de otomobil motosiklete arkadan çarptı: Motosiklette bulunan 2 kişi yaşamını yitirdi

SİBEL ÖZDEMİR-TBMM GK

SÜLEYMAN SOYLU'YA PASAPORT SORULARI

  • Yeni pasaport veya pasaport yenileme başvurularında yaşanan gecikmelerin gerekçeleri nelerdir?
  • Pasaport başvurularında yaşanan gecikmelerin ne zaman giderilmesi öngörülmektedir?
  • Pasaport basımında yaşanan sorunlar giderilene kadar vatandaşlarımızın özellikle Avrupa ülkelerine kimlik kartları ile seyahat etmelerinin sağlanması konusu gündeminizde midir?
  • Dünyada yaşanan çip krizi nedeniyle Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle ülkemize sadece kimlik kartlarını göstererek belli bir süre kapsamında seyahat etmelerine benzer bir hakkın kendi vatandaşlarımıza da sağlanması konusunda Bakanlığınızın girişimleri veya çalışmaları olmuş mudur?