Fransa'nın başkenti Paris'in simgesi olan Eyfel Kulesi'nin pas tuttuğu ve acilen tamirattan geçmesi gerektiği ortaya çıktı. Bir yetkili, "Gustave Eiffel hayatta olup kuleyi gezseydi, kalp krizinden ölürdü" dedi.

Eyfel Kulesi'nin demir ve çeliklerinin tamamen paslanması nedeniyle yapının kapsamlı bir tamirattan geçmesi gerekiyor. 2024'te Paris'te düzenlenecek olimpiyatlar öncesinde 60 milyon euro harcanarak boyanması planlanan kule, bu "geçici makyaj" yerine acilen tam teşekküllü tamirattan geçirilecek.

Uzmanlar, "Kulenin boyanması geçici bir çözüm, nihai sonuç acı verici olacaktır. Kulenin tamamen metalden soyulup onarılması ve yeniden boyanması gerek. Eski boyanın üzerine yapılan boya, korozyonu daha da kötüleştiriyor" açıklaması yaptı.

Mercan Dede'nin kaleminden Sezgin Baran Korkmaz ve Demet Akalın vakaları: Kokuşan bir toplumun belirtileri... Mercan Dede'nin kaleminden Sezgin Baran Korkmaz ve Demet Akalın vakaları: Kokuşan bir toplumun belirtileri...

Gustave Eiffel tarafından 19. yüzyılda inşa edilen 324 metre yüksekliğe sahip Eyfel Kulesi her yıl 6 milyona yakın turisti ağırlıyor ve dünyanın en turistik yerleri arasında bulunuyor. Kule, Disneyland, Louvre Müzesi ve Versay Sarayı'ndan sonra Fransa'da en çok ziyaret edilen dördüncü kültür alanı.