Paris Anlaşması'ndan beri planlanan santrallerin dörtte üçünden fazlası rafa kaldırıldı

İklim gruplarının raporuna göre Paris Anlaşması'nın imzalanmasından bu yana dünyanın planlanan santrallerinin dörtte üçünden fazlasının rafa kaldırıldığı tespit edildi.

EKOLOJİ-ÇEVRE 14.09.2021 - 14:26 14.09.2021 - 14:42

İklim gruplarının raporu, Paris Anlaşması'nın imzalanmasından bu yana dünyanın planlanan santrallerinin dörtte üçünden fazlasının rafa kaldırıldığını, yani 44 ülkenin artık kömürlü termik santral planları olmadığını ortaya koydu.

KÖMÜR SANTRALLERİ 2015'TEN BU YANA DÜŞÜŞE GEÇTİ

Yenilenemez enerji kaynakları kullanımının azalarak biteceğine işaret eden araştırmalara göre, yeni kömür santralleri küresel olarak, 2015'ten bu yana düşüşe geçti.

"ÇOĞU RESMİ OLARAK DURDURULDU YA DA İNŞA EDİLMESİ PEK MÜMKÜN DEĞİL"

İklim grubu Ember'den Dave Jones, "Yalnızca beş yıl önce inşa edilmesi planlanan çok sayıda yeni kömürlü termik santral vardı, ancak bunların çoğu ya resmi olarak durduruldu ya da inşa edilmesi pek mümkün değil" dedi.

YÜZDE DOKSAN AZALACAK

Raporda, dünyadaki kömür santrali planlarının yarısından fazlasının sorumlusu olan Çin'in Hindistan, Vietnam, Endonezya, Türkiye ve Bangladeş ile birlikte projeleri rafa kaldırmayı tercih etmesi durumunda, boru hattındaki kömür santrallerinin sayısının neredeyse yüzde 90 oranında azalacağı belirtildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@