Kanada'ya bir ziyaret gerçekleştiren Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, tövbe haccı olarak nitelendirdiği gezi çerçevesinde Katolik Kilisesi yatılı okullarında fiziksel şiddet ve cinsel istismara maruz kalan yerlilerden özür diledi.

Papa Francis, Katolik Kilisesi'nin Kanada'nın yatılı okul sisteminde oynadığı rol için kamuoyundan özür dileyerek, "Buradayım aranızda, çünkü tövbe haccının ilk adımı tekrar af dilemek, size bir kez daha çok üzgün olduğumu söylemektir. Ne yazık ki, birçok Hristiyan'ın yerli halkları ezen güçlerin sömürgeci zihniyetini destekleme biçimleri için üzgünüm" dedi.

Papa Francis, Kanada'daki tüm yerli topluluklarda hissedilen acıyı kabul ettiğini söyleyerek, "Bu ülkenin her bölgesinde yerli halkların yaşadığı acıların ve travmaların, zorlukların farkında olduğumu bilin. Bu tövbe yolculuğu boyunca söylediğim sözler her yerli topluluk ve kişi içindir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum" dedi.

Haiti'de eski senatör ile yeğeninin bir araç içinde yanmış cesedi bulundu Haiti'de eski senatör ile yeğeninin bir araç içinde yanmış cesedi bulundu

İSİMSİZ MEZARLAR İÇİN BASKI ARTMIŞTI

Papanın özrü, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu'nun harekete geçme çağrılarını yayınlamasından 7 yıldan fazla süre sonra geldi. Komisyonun 58'inci eylem çağrısı, Papa'yı Katolik Kilisesi'nin yatılı okul sistemindeki rolü için Kanada topraklarında bir özür yayınlamaya çağırmıştı.

Kanada'daki eski bir yatılı okulda 215 isimsiz mezarın bulunmasının ardından Papa'ya Kanada'ya gelip özür dilemesi yönünde baskılar artmıştı. Yaşanan olayın ardından ülke çapında çok sayıda eski yatılı okul bölgesinde benzer mezarlar bulunmuştu.

OKULLARDA 150 BİN YERLİ ÇOCUK VARDI

Kanada'da 1870'lerden itibaren faaliyete geçen ve sonuncusu 1996'da kapanan okullarda tahminen 150 bin yerli çocuğun yatılı okul sistemine zorla alındığı tespit edildi. Sistemdeki 139 okulun yarısından fazlası Katolik Kilisesi tarafından yönetilirken, yaklaşık 4 bin 100 ila 6 bin çocuğun yatılı okul sistemindeyken istismar ve ihmal nedeniyle öldüğü tahmin ediliyor.