Genel seçime yönelik geri sayım sürerken, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde yeniden aday olacağını açıklaması siyasette yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Anayasa hukukçuları, Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı olamayacağına dikkat çekerken, CHP’li Özel de tartışmalar üzerine açıklama yaptı. Sözcü’ye konuşan Özel, “Anayasaya uygun bir aday gösterilmez ve Erdoğan’da ısrar edilirse YSK’ya başvururuz” dedi.

İddia: "AKP, Gökhan Zan'ı da ikna edememiş" İddia: "AKP, Gökhan Zan'ı da ikna edememiş"

YSK ONAYLARSA SUÇ İŞLER
Erdoğan’ın anayasaya göre üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün olmadığını vurgulayan Özel, “Eğer anayasaya uygun bir aday gösterilmez ve Erdoğan’ın isminde ısrar edilirse bu durumda YSK’ya bolca başvuru yapılacağı aşikardır. YSK da Erdoğan’ın adaylığını onaylarsa Anayasa suçu işler” ifadelerini kullandı.

HUKUKİ KARAR VERİLMELİ
Özel “YSK’nın önüne gelecek bu konuyu değerlendirerek hukuk içinde karar vermesi gerekmektedir. CHP olarak, 13’üncü Cumhurbaşkanının göstereceğimiz aday olacağını bilmenin özgüveniyle siyaset yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçte aday kim olursa olsun, anayasaya, hukuka ne kadar aykırı davranılırsa davranılsın adayımızı Cumhurbaşkanı yapmak, Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümünde, kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk yakışır bir ismi Çankaya Köşkü’ne çıkarmak için çalışacağız” şeklinde konuştu.

HUKUK, GUGUK OLDU
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise “Anayasada ‘dönem’ demiyor, ‘defa’ diyor. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Ancak YSK anayasayı çiğner, hukuku guguk yaparsa aday olabilir. Top YSK’da olacak. Tek adam rejiminde hukuk, guguk oldu. Millet, anayasayı çiğneyenlere ve Türkiye’yi guguk devletine dönüştürenlere sandıkta gereken cezayı verir. Millet, demokratik hukuk devleti için, 14 Mayıs’ta, bu adaletsiz düzene ‘yeter’ diyecek” değerlendirmesini yaptı.