Eskişehir Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması saat 11.30'da Eskişehir 8 Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. Mahkeme sanıklara beraat kararı verdi.

Eskişehir Onur Yürüyüşü davasının ikinci duruşması saat 11.30'da Eskişehir 8 Asliye Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşma başladı. Salon kapasitesi gerekçesi ile çoğu izleyici duruşmaya giremedi.

"BERAAT TALEP EDİYORUZ"

Avukatlar, " LGBTİ+ bayrağı terör örgütü ile ilişkilendirilemez. Suç yoktur, valilik kararı ayrımcıdır, ilan edilmemiştir. Sanıkların mağduriyeti tazmin edilmelidir. Keyfi gözaltı ve şiddet için suç duyurusu yapılmalıdır. Mütalaya katılıyoruz. Beraat talep ediyoruz" dediler.

Sanıklar beraat etti.

"ONUR YÜRÜYÜŞÜ YASAKLANAMAZ"

Yapılan açıklamada, "30 Haziran’da Eskişehir’de gerçekleştirdiğimiz 1. Eskişehir Onur Yürüyüşü’nde aralarında çocukların da bulunduğu 16 LGBTİ+ olarak gözaltına alındık. Gerekçe olarak gösterilen karar valilik sayfasından duyurulmadı. Kimseye duyurulmayan bu karar hakkımız olan yürüyüşü gerçekleştirmemize engel olamaz" denildi.

"Bizleri yürütmeyen, burslarımızı kesen, yurttan atan nefretinize, fobinize inat varız ve var olmaya devam edeceğiz!" denilen açıklamada "Sizin koyduğunuz yasakları, LGBTİ+'lara yönelttiğiniz nefreti kabul etmiyor, mücadelemize devam ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Eskişehir Onur Yürüyüşü 2

Gözden kaçırmayın

Hantaş cinayetinde polisin tutuklanma talebine ret Hantaş cinayetinde polisin tutuklanma talebine ret

"NEFRETE İNAT YAŞASIN HAYAT!"

"İktidar tarafından sistematik olarak hedef gösterilen, her gün fobiye maruz bırakılan biz LGBTİ+’lar varlığımızı, haklarımızı haykırmak, ne olursa olsun ‘’buradayız’’ demek için bir araya geliyoruz. Dün Gezi'deydik, bugün Eskişehir sokaklarında direnişteyiz" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Cezalarınızın, yasaklarınızın gücü ne geziyi ne bizi yıldırmaya yeter. Geziyi savunuyoruz! Sizlerin nefretinize, yasaklarınıza, fobinize inat bizler yaşadıkça mücadele etmeye devam edeceğiz, geziyi ve onur yürüyüşünü savunmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz! Bizleri engellemek için bir gecede çıkardığınız yasakları kabul etmiyoruz! Yargılanması gereken onur yürüyüşümüz değil. Asıl yargılanması gereken bizlere uygulanan şiddet, baskı ve fobidir!" 

Açıklamada, "Yasaklara karşı sokaktayız, çarktayız, yürüyüşteyiz, direnişteyiz!" denildi.

"Travestiyiz, buradayız, alışın barışın gitmiyoruz", "onur yürüyüşü yasaklanamaz", "Nefrete inat yaşasın hayat" sloganları atıldı.