Omicron varyantı: Şimdiden yayıldı, dünya endişeli

Güney Afrika'da ortaya çıkan ve dünyanın pek çok ülkesinde tespit edilen Omicron varyantı ciddi endişe yaratıyor. "Endişe verici varyant" kategorisine alınan varyanta karşı pek çok ülke önlemlerini artırdı. 32 ayrı mutasyon tespit edilen varyantın etkileri henüz tam olarak bilinmiyor.

SAĞLIK 29.11.2021 - 09:34 29.11.2021 - 12:24

Güney Afrika'da ortaya çıkan ve dünyanın pek çok ülkesine kısa sürede yayılan Omicron varyantı, tehlikeli bir Covid-19 mutasyonu olarak kaygı yaratıyor.

Peki omicron nedir? Neden bu kadar endişeye neden oluyor?

B.1.1.529 da denilen omicron varyantı, özellikle virüsün protein çıkıntılarında mutasyonlar oluşturmuş durumda. Bu durumun hem virüsün tutunma kapasitesini artırabileceği, hem de aşıların etki oranını düşürebileceği ifade ediliyor.

Omicronun en az 32 adet mutasyon geçirdiği düşünülüyor; özellikle "spike protein" adı verilen virüs tutamaçlarındaki mutasyonun virüsün vücuttaki hücreleri tutunmasını kolaylaştırabileceği düşünülüyor. PCR testleriyle kolayca tespit edilebilen varyantın diğer özelliklerinin kısa sürede tespit edilmesi bekleniyor. 

"SIRADIŞI MUTASYONLAR BİLEŞİMİ"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicronu "endişe verici varyant" kategorisine alırken, varyanta Yunan alfabesinin 15. harfi olan Omicron adı verildi. DSÖ'nün ilk saptamalarına göre hastalığı geçiren kişileri tekrar etkileme potansiyelinin bulunan bu varyant, henüz çok yeni olduğu için özellikleri ve etkileri tam olarak bilinmiyor. 

Varyantın özelliklerini tam olarak anlamanın birkaç hafta sürebileceğini belirtiliyor. DSÖ, dün yaptığı açıklamada ise "Omicron'un daha hızlı yayıldığına ve semptomlarının daha ağır olduğuna" dair herhangi bir bulgu olmadığını duyurdu.

Güney Afrika Salgın Hastalıklarla Mücadele ve Araştırma Merkezi Başkanı Profesör Tulio de Oliveira ise yeni varyantı "sıradışı bir mutasyonlar bileşimi" olarak tanımladı. 

Güney Afrika'nın KwaZulu-Natal Üniversitesi'nden Profesör Richard Lessells ise "Şeni mutasyonlar bizi, varyantın bulaşıcılığının, insandan insana geçme kaabiliyetinin artmış olabileceği, aynı zamanda bağışıklık sistemini daha kolay aşma yeteneğinin gelişmiş olabileceği konusunda kaygılandırıyor" açıklaması yaptı.

SINIRLAR YENİDEN KAPANIYOR

Güney Afrika'da çıkan ve ardından Uzak Asya'da da görülen yeni varyant, Avrupa'daki ilk olarak Belçika'da kayıtlara geçti.

İngiltere'de de iki vakaya rastlanırken, İtalya bu varyantın 2 hafta önce ülkeye gelmiş olabileceğini ifade etti. Almanya ve Çekya'da da şüpheli vakalar görüldüğü açıklandı.

Türkiye, İngiltere, AB, Avustralya, Kanada ve ABD gibi pek çok ülke ilk etapta 6 Afrika ülkesine karşı "sınır kapatma" kararları alırken, İsrail 14 gün boyunca sınırlarını tüm yabancılara kapattı. İngiltere'de yeni varyant tespiti sonra ek önlemler açıklandı, ülkeye giren herkese ikinci günde PCR testi yaptırma ve test sonucu gelene kadar evlerinde izole olma zorunluluğu getirdi.

Güney Afrika hükümeti ise yeni varyantı hızla tespit ettiklerini ve bilgiyi paylaştıklarını hatırlatarak, sınır kapatmaların bir nevi cezalandırma olduğunu savundu. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ülkesine ve bazı Afrika ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamalarını kınadı, kısıtlamaların bilimsel olmaktan uzak olduğunu öne sürdü.

GÖZLER AŞI ŞİRKETLERİNDE

BioNTech ve Moderna şirketleri hemen ellerindeki aşıların Omicron varyantına etkisini incelemeye başladı. Moderna, Omicron varyantına özel yeni bir hatırlatma dozu üzerinde çalışacağını duyurdu. Yeni varyant ilaç şirketlerine yönelik patent çağrılarını da yeniden gündeme getirdi. ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 aşılarına dair patentlerin kaldırılması çağrısında bulundu, 'küresel aşılamaya ulaşana kadar pandeminin sonlanmayacağını" hatırlattı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST