Mehmet Cengiz Aykut Erdoğdu'ya tazminat ödeyecek Mehmet Cengiz Aykut Erdoğdu'ya tazminat ödeyecek

Koronavirüse yönelik önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ilkokul, orta okul ve liselerde ara tatilin öne çekildiğini ve 16 Mart'ta başlayacağını söyledi. Üniversitelerin 16 Mart'tan itibaren 3 hafta tatil edileceğini ifade eden Kalın, spor müsabakalarına nisan ayı sonuna kadar seyirci alınmayacağını dile getirdi.

Koronavirüse karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklama yaptı. “İlk, orta ve lise okulları 16 Mart tarihinden itibaren 1 hafta tatil edilecek” diyen Kalın, “Dolayısıyla ara tatil öne alınmış olacaktır. Daha sonra 23 Mart tarihi itibariyle de uzaktan eğitim yöntemiyle de internetten ve televizyon kanallarından öğrencilerimizin eğitimlerine devam etmeleri imkanı sağlanacaktır. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığımız kapsamlı bir çalışma yaptı. Buna dair bilgilendirmeyi Milli Eğitim Bakanlığımız, Bakanımız kamuoyuyla paylaşacak” ifadelerini kullandı.

"ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE KAYBIN OLMAMASI İÇİN TEDBİRLER ALINACAK"

Üniversitelerin pazartesi günü 3 hafta süreyle tatil edildiğini açıklayan Kalın, şunları söyledi: "Üniversitelerimizle ilgili yine 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta boyunca üniversitelerimiz de tatil edilecektir. Bu çerçevede, bu 3 haftalık tatilin nasıl koordine edileceği ve eğitim açısından nasıl telafi edileceği konusu da YÖK koordinasyonunda belirlenecek usul ile üniversitelerle istişare etmek suretiyle eğitim programı tanzim edilecek. Böylece kaybın olmaması için gerekli tedbirler de alınacaktır.

"MAÇLAR SEYİRCİSİZ OYNANACAK"

Uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda spor müsabakalarının Nisan ayı sonuna kadar seyircisiz oynanması yönünde karar aldığını da aktaran Kalın, şöyle devam etti: "Kamu görevlilerinin yurt dışı ziyaretleriyle ilgili bir Cumhurbaşkanlığı genelgesi hazırlandı. Bugün Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanacak. Buna göre fevkalade bir durum olmadığı müddetçe kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışı izne tabi olacaktır. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz yine fevkalade bir durum söz konusu olmadıkça vatandaşlarımızın yurt dışı seyahatlerini bir müddet ertelemeleri yönündedir. Bu süreci rehavete ve paniğe kapılmadan inşallah birlikte atlatma imkan ve kabiliyetine sahibiz."

"UZAKTAN EĞİTİM 1 HAFTA SÜRECEK"

"Uzaktan eğitimin ne kadar sürecek?" sorusuna, "Çocuklarımız evlerinde olacak. Evden eğitim suretiyle internet ve televizyondan eğitim alacaklar. Bu süreç de 1 hafta olarak planlandı" yanıtını verdi.

"İTALYA'DAKİ VATANDAŞIMIZI ŞU AN TAHLİYE ETME PLANIMIZ YOK"

Kalın, "İtalya’daki Türk vatandaşlarını tahliye operasyonu planlanıyor mu? Koronavirüs tespit edilen kişinin çevresindekilerin sağlık durumlarında bir gelişme var mı?" sorununa ise şu yanıtı verdi: "Şu an itibariyle tek vaka var. Sağlık Bakanımız bilgi verdiler. Bu kişinin sağlık durumu iyi. Etrafında onunla birlikte karantinaya alınan kişilerde bir problem yok. Bu karantinanın da tedavi sürecinin de netice vermesini bekliyoruz. İtalya’dan tahliye planımız şu anda yok. Vatandaşlarımızın orada kendilerini koruma altına son derece önemli, ama Türkiye’ye gelmeleri durumunda Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerini dinlemeleri son derece önem arz ediyor."

ERDOĞAN’IN YURT DIŞI GEZİLERİ ERTELENDİ

Kalın son olarak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yurt dışı programlarının bir müddet ertelendiğini ifade etti.

YEREL YÖNETİMLERDEN VE KURUMLARDAN İPTAL VE ERTELEME KARARLARI

Özellikle Beştepe'de yapılan 5 saatlik koronavirüs zirvesinde alınan tatil ve iptal kararlarıyla birlikte yerel yönetimler ve kurumlar da arka arkaya iptal ve erteleme kararları duyurmaya başladı. *Adana'da yapılan ve Türkiye'nin tek sokak karnavalı olan Portakal Çiçeği Karnavalı, bu yıl konukların kononavirüs salgını gerekçesiyle iptal edildi. *Sağlık Bakanlığı, Bakanlığa bağlı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nün merkez ve taşra teşkilatlarında çalışan tüm personelin yıllık izinleri ikinci bir emre kadar iptal edildiğini açıkladı. *Türk Tabipler Birliği öncülüğünde Ankara’da düzenlenecek olan "Büyük Beyaz Miting" koronavirüs nedeniyle ertelendi. *Bursa Nilüfer Belediyesi ay sonuna kadar tüm etkinlikleri iptal etti. *Mimar Sinan Güzel Sanatlar Etkinlik Koordinatörlüğü, koronavirüs nedeniyle okuldaki etkinlik ve faaliyetlerin iptal edildiğini duyurdu. *Bu yıl 25'incisi düzenlenecek olan İzmir Kitap Fuarı koranavirüs nedeniyle ertelendi. *Anadolu Efes, koronavirüs tehdidi sebebiyle THY Avrupa Ligi'nde bu akşam oynayacağı Valencia maçı öncesinde kampı iptal ederek oyuncuları evlerine yolladı. *Darülaceze koronavirüsten korunma tedbirleri kapsamında 14 gün boyunca ziyaret ve etkinliklere ara verilmesine karar verdi. *Ankara'da 12-13 Mart Perşembe ve Cuma günlerinde Hacettepe Üniversitesi'nde yapılacak olan Hacettepe Kariyer Fuarı, Sağlık Bakanlığı'nın aldığı karar gereği ileri bir tarihe ertelendi. *Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline ilişkin yazıyı illere gönderdi. *İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ay sonuna kadar belediyeye ait tiyatrolar ve İSMEK kurslarının durdurulacağını ve İBB'ye ait müzelerin mart sonuna kadar ziyarete kapatılacağını açıkladı. *AKP’nin Kızılcahamam kampı koronavirüs nedeniyle ertelendi. *Alevi örgütleri, koronavirüse karşı önlem almak amacıyla Mart ayı sonuna kadar cem ibadetine ara verildiğini açıkladı.