Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘seçmeli ders’ adı altında öğrencileri dini içerikli dersler dayatıyor.

Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için MEB'e çağrı Profilo Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için MEB'e çağrı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ‘seçmeli ders’ adı altında öğrencileri dini içerikli dersler dayatıyor. Aydın Nazilli’de çocuklara ders seçimi yaptırılmazken ders seçimi yapabilen öğrenciler de ‘seçmemesine’ rağmen idare tarafından dayatılan din derslerine girdi.

KUR'AN-I KERİM DERSLERİ VE PEYGAMBERİN HAYATI

Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin seçmemesine rağmen programda Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri yer aldı. Bu dini içerikli derslere giren ücretli öğretmenlerin, 2 yıllık ilahiyat mezunu olduğu ileri sürüldü.

"LAİK EĞİTİM SİSTEMİ ZARAR GÖRÜYOR"

Birgün'den Berkay Sağol'un haberine göre laik eğitim sisteminin her geçen gün zarar gördüğünü belirten Eğitim İş Nazilli Temsilcisi Abdullah İçöz, “Biz laik, bilimsel ve kamusal eğitimi savunuyoruz. Her dönem başında ve dönem sonunda okul idareleri tarafından seçmeli ders kağıtları dağıtılıyor" dedi.

"ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEK DERSLER GERİ PLANDA KALIYOR"

İçöz konuşmasına şöyle devam etti:

"Bazı veliler çocuklarının eğitimine müdahil olmadığı için veya okul idarelerinden dayatıldığı için Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri seçiliyor. Matematik, Bilim Uygulamaları ve Satranç gibi çocukların gelişimini olumlu yönde etkileyecek dersler geri planda kalıyor veya hiç verilmiyor. Laik eğitim sistemi zarar görüyor. Bir de öğretmen açığı olan yerde ücretli öğretmen görevlendirilmesi de eğitim sistemimize zarar veriyor. Hükümetin eşit işe eşit ücret vermesi gerekirken, ücretli öğretmenlik gibi bir kölelik sistemini uyguluyor.”