OECD: Türkiye'de her dört gençten üçü ekonomiye dair endişeli

OECD'nin son araştırması, Türkiye'de her dört gençten üçünün ekonomiye dair endişe taşıdığını ortaya çıkardı. Gençlerin yüzde 65'i pandemi döneminde hanesinde iş kaybı olduğunu söyledi.

EKONOMİ 21.07.2021 - 10:08 21.07.2021 - 10:16

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) gençlerin pandemide yaşadığı ekonomik sorunları inceleyen araştırması, Türkiye'de gençlerin yüzde 65’inin hanesinde pandemi döneminde iş kaybı olduğunu ortaya çıkardı. Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın yaptığı habere göre, araştırma Türkiye'de gençlerin yüzde 70'inin ekonomik endişe içinde olduğunu ortaya koydu. Gençler "Ailenizin ve kendinizin ekonomik durumuna dair az veya çok endişeniz var mı” sorusuna, yüzde 75 oranında "Evet, endişeliyim” yanıtı verdi. OECD'nin 18-29 yaş arası gençler arasında yaptığı araştırmada, pandemide gençlerin ağır bir işsizlik baskısı altında olduğu ifade edildi. Gençler, iş kayıpları ile artan ekonomik sıkıntılar nedeniyle ciddi bir şekilde kaygılı. Özellikle düşük sosyal sınıflardaki genç insanların beşte biri iş kaybı yaşadı.

DÜNYANIN DURUMU DA PARLAK DEĞİL

OECD araştırması dünyadaki durumun da pek parlak olmadığını ortaya çıkardı. Dünyadaki her üç gençten birinin finansal sıkıntı içinde olduğu ortaya konan araştırmada, gençlerin en çok ekonomik sorun yaşadığı ülkeler Şili, Meksika, Slovenya ve Türkiye olarak sıralandı. Evlerinde en az finansal sorun yaşandığını söyleyen gençler ise Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda'da yaşıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST