Salgın nedeniyle Devrim Stadı'nda 2 yıldır düzenlenmeyen mezuniyet törenine ODTÜ Rektörlüğü'nden izin çıkmadı. Rektörlüğün mezuniyet törenine iptal gerekçesi ise "güvenlik" oldu. Boğaziçi Üniversitesi'nde de 154 yıldır yapılan mezuniyet töreni atanmış rektör Naci İnci tarafından iptal edilmiş, öğrenciler alternatif mezuniyet töreni düzenlemişti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, yıllardır ODTÜ'deki Devrim Stadyumu'nda düzenlenen mezuniyet töreninin "yasaklandığını" öğrenci ve akademisyenlere gönderdiği e-posta ile duyurdu.

Öğrencilerin toplumsal olaylarla ilgili dikkat çeken pankart ve dövizlerle her yıl Devrim Stadyumu'nda gerçekleştirdiği mezuniyet töreninin Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenmesi kararı alındığını belirten ODTÜ yönetimi mesajında, "Stadyumda düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır" ifadelerine yer verdi.

ODTÜ Rektörlüğü'nün "güvenlik gerekçesiyle" bu kararı aldığını söylemesine sosyal medyadan tepki yağdı. ODTÜ Rektörlüğü'nün tepki çeken mesajında öne çıkan ifadeler şunlar oldu...

TÖRENDE GRUPLAŞMALARA NEDEN OLABİLİR

"Bildiğiniz gibi, üniversitemizde son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya üniversitemizi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası belirgin bir şekilde görülmektedir. Diploma törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum'da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

TÖREN AKIŞI BOZULDU

Küresel duygu raporu: Türkiye Avrupa'nın en sinirlisi, en az gülen ikinci ülke ve en üzüntülü üçüncü ülke Küresel duygu raporu: Türkiye Avrupa'nın en sinirlisi, en az gülen ikinci ülke ve en üzüntülü üçüncü ülke

ODTÜ Diploma Törenleri, kendine has enerjisi ve doğası ile uzun yıllar boyunca hepimizin heyecanla ve coşkuyla beklediği, öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca yıllar süren yoğun emeklerinin karşılığını aldığı, ailelerinin ve ODTÜ'lülerin, öğrencilerimizin bu başarıları ile gururlandığı geleneksel ve çok kıymetli ortamlar olmuştur. Bildiğiniz gibi pandemi öncesi dönemde de tüm olumsuzluklara, tören ritüeline, amacına ve atmosferine uygun olmayan durumlar yaşanmasına rağmen Stadyum'da tören yapılmasına devam edilmiş; ancak, tören akışını ve düzenini bozan bazı gelişmeler nedeniyle diploma dağıtım sürecinin düzeninin bozulduğu, törenin geç saatlere kadar uzadığı, mezun yakınlarımızın takip etmekte zorlandığı bir ortamda diploma dağıtımı gerçekleşebilmiştir.

EK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMASINI ZORUNLU HALE GETİREN DURUMLAR

Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde de planlanan uygulama, törenlerin Stadyum'da devam etmesi yönünde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun özellikle güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getiren durumların kampüsümüzün herhangi bir yerinde gerçekleşmesi hepimize büyük üzüntü yaşatırken, Diploma Törenimiz sırasında Stadyum'da böyle bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır."