ODTÜ Mezunları Derneği: ODTÜ'yü her koşulda savunacağız

ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu, mezuniyet töreninde açtıkları pankart nedeniyle tutuklanan öğrenciler hakkında açıklama yayımladı. Açıklamada, "ODTÜ’yü, öğrencilerimizi, mezunlarımızı, bili...

GÜNDEM 12.07.2018 - 15:08 12.07.2018 - 15:08
ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu, mezuniyet töreninde açtıkları pankart nedeniyle tutuklanan öğrenciler hakkında açıklama yayımladı. Açıklamada, "ODTÜ’yü, öğrencilerimizi, mezunlarımızı, bilimi ve özgürlükleri her koşulda savunacağımızı bildiriyoruz" denildi.
[mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]O[/mks_dropcap]DTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu, ODTÜ’de gerçekleştirilen diploma töreninde açtıkları pankart nedeniyle gözaltına alınıp tutuklanan 4 öğrenci hakkında internet sitelerinde yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, Türkiye'de uzun süredir devam eden gerginlik, ötekileştirme ve tahammülsüzlüğün yaşamın her alanını olduğu gibi, üniversiteleri de olumsuz etkilediği belirtilerek, "Üniversitemiz ODTÜ’de, 6 Temmuz günü yapılan diploma töreninde açılan ve tamamen düşünce özgürlüğü sınırları içinde değerlendirilmesi gereken bir pankarta yapılan ve orantısız güç kullanımı içeren müdahale, ODTÜ’nün geleneksel değerlerine olduğu kadar, düşünce özgürlüğünün kaleleri olan tüm üniversitelerde, eleştiriye gösterilmesi gereken asgari hoşgörü anlayışına da ciddi darbe olmuştur" denildi.'ÜNİVERSİTELERİN ÖZGÜRLÜĞÜN BASKILANMADIĞI YERLER OLMASI GEREKİR'Çağdaş ülkelerde yöneticilerin, kendilerine yönelik eleştirileri çok daha hoşgörülü biçimde karşılamalarının olağan olduğunun altının çizildiği açıklamada, "Ülkemizde temel siyaset anlayışına dönüşen “ötekileştirmeyi” ve yeni mezun gençlerimizin bu çağdaş anlayıştan uzak biçimde muamele görmelerini kabul etmiyoruz" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada,hukukun üstünlüğünün ayaklar altına alındığı, kuvvetler ayrımının yok edildiği ve birçok alanda evrensel kriterlerin göz ardı edildiği Türkiye'de hukukun evrensel değerler doğrultusunda işlemesini bekledikleri belirtilerek, şöyle denildi: "Sadece bir pankart açtı diye yaşamının baharındaki dört gencin tutuklanmasını da şiddetle reddediyoruz. İnsanlık, doğa ve toplum yararına düşünce ve bilgi üretmeyi ilke edinmiş olan üniversiteler, bilimsel bilgiyi ancak sorgulayıcı, eleştirel ve özgür bir tartışma ortamında yeşertebilirler. Bu nedenle de üniversitelerin her türlü siyasi yönlendirmeden uzak ve ifade özgürlüğünün baskılanmadığı yerler olması gerekir. ODTÜ üzerinden yürütülen nefret kampanyalarını ve Türkiye’nin her döneminde öncü bir rol oynamış bir üniversitenin hedef gösterilmesini kınıyor; ODTÜ’yü, öğrencilerimizi, mezunlarımızı, bilimi ve özgürlükleri her koşulda savunacağımızı bildiriyoruz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@