Gözden kaçırmayın

Çocuklarını cinsel istismara maruz bırakan erkek tutuklandı Çocuklarını cinsel istismara maruz bırakan erkek tutuklandı

2022'nin Nisan ayında erkekler, en az 52 kadına şiddet uyguladı ve en az 29 kadını katletti.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; Nisan’da en az 29 kadın öldürüldü, en az iki kadın tecavüze uğradı ve en az 18 çocuk istismar edildi.

Nisan ayında en az 15 kadının ölümü (Muğla (1), Manisa (1), Kastamonu (1), Mardin (1), Ordu (1), Isparta(1), Zonguldak (1), Maraş (1), Karaman (1), Bursa (1), İstanbul (1), Malatya (1), Aydın (1), Urfa (1), Kocaeli (1), basına şüpheli olarak yansıdı.

CİNAYET

Erkekler, Nisan’da en az 29 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 17 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanında bulunan en az beş erkeği de öldürdü.

Erkeklerin öldürdüğü kadınlardan biri Azerbaycan, bir kadın da Özbekistan vatandaşıydı. Üç erkek, üç kadını hapishaneden izinli çıkarak öldürdü.

Erkekler en az yedi kadını “koruma” veya “uzaklaştırma” kararına rağmen öldürdü.

NİSAN’DA ERKEKLERİN ÖLDÜRDÜĞÜ KADINLAR

Ayşe Ş., Berivan Altürk, Bilge A., Ceylam K., Demet A., Duriye G., Elif G., Esma S., Fatma N., Gözde Ç., Gülay Doğan, Hatce K., Hatice E., Hatice K., Havva Ruhcan, Irodakhon D., İrem Kostakoğlu, Kader Gökçe, Nahide Özçimen, Nur E., Nurcan S., Remziye Tüysüz, Semta T., Sevim Yılmaz, Şükrü Gür, Turana Umayev, Ülkü Durmaz, Zenep Gıcık, Zerif Doğan.

ERKEKLERİN KADINLARI ÖLDÜRDÜĞÜ İLLER

Adana (2), Aksaray (1), Aydın (1), Balıkesir (1), Bolu (1), Burdur (1), Elazığ (2), Erzurum (1), Giresun (1), İstanbul (6), İzmir (2), Kayseri (1), Konya (1), Muğla (1), Osmaniye (1), Sakarya (1), Sinop (1), Şırnak (1), Tekirdağ (1), Trabzon (1).

Erkeklerin 12 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 12 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü. İki kadını velayet, iki kadını miras tartışması sırasında öldüren erkekler, bir kadını da kıskançlık “bahanesi” ile öldürdü.

22 kadını kocası, eski kocası veya sevgilisi öldürdü. Bir kadını oğlu, seks işçisi bir kadını “müşterisi”, beş kadını da damadı, torunu, eniştesi gibi akrabaları öldürdü.

Erkekler, 19 kadını ev içinde, 10 kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü.

Erkekler kadınlardan yarısından fazlasını ateşli silahlarla öldürdü.

Erkekler, 23 kadını ateşli silahlarla, dört kadını boğarak, iki kadını da kesici aletle öldürdü.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları öldüren 29 failden 15’i tutuklandı. 11 fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Bir failin hukuki süreci basına “aranıyor”, bir failin hukuki süreci de “gözaltında” diye yansıdı.

ÇOCUĞA ŞİDDET-ÇOCUK CİNAYETİ

Ankara’da bir, İstanbul’da da bir olmak üzere iki çocuğu babası ağır bir şekilde yaraladı. Balıkesir’de bir baba 3 yaşındaki oğlunu öldürdü.

ÖLDÜRÜLEN ÇOCUĞUN İSMİ

Muhammet Tahir A.

HUKUKİ SÜREÇ

Çocuklara şiddet uygulayan erkeklerden biri tutuklandı, biri gözaltına alındı. Çocıuğunu öldüren babanın hukuki süreci de basına yansımadı.

CİNSEL SALDIRI /TECEVÜZ

Basına yansıyan bilgilere göre erkekler, Nisan’da en az iki kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı dokuzdu.

İki kadına da tecavüz eden kim olduğu bilgisi basına yansımadı. Erkekler iki kadına da ev dışındaki alanlarca tecavüz etti.

ERKEKLERİN KADINLARA TECAVÜZ ETTİĞİ İL

İstanbul (2)

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınlara tecavüz eden iki fail de aranıyor.

TACİZ

Nisan 2022’de erkekler en az 14 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay sekiz idi.

Erkekler, 11 kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler üç kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti.

Erkekler 14 kadını ev dışı alanlarla taciz etti. Kadınları taciz eden 13 erkeğin yakınlık derecesi basına yansıması.

ERKEKLERİN KADINLARI TACİZ ETİĞİ İLLER

Manisa (1), İstanbul (8), Edirne (2), Eskişehir (2), Kocaeli (1).

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları taciz eden 13 fail erkek vardı. Altı erkek tutuklandı. Bir fail hakkında yasal işlem başlatıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı. İki fail aranıyor, 3 fail erkek gözaltına alındı.

ÇOCUK İSTİSMARI

Erkekler, Nisan’da en az 18 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı sekiz idi.

En az 12 çocuğu istismar eden 30 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Dört çocuğu öğretmeni, bir çocuğu devlet memuru bir erkek, bir çocuğu da servis şoförü istismar etti.

Erkekler, 18 çocuğu okul, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti. Erkeklerin istismar ettiği çocuklardan biri Iraklıydı.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Dersim (3), Düzce (1), Urfa (1), Denizli (1), Samsun (1), İstanbul (4), İzmir (1), Zonguldak (2), Manisa (4).

HUKUKİ SÜREÇ

Çocukları istismar eden 33 fail erkek vardı. 24 fail tutuklandı. Altı fail serbest bırakıldı. Bir fail aranıyor. İki fail gözaltına alındı.

ŞİDDET/YARALAMA

Erkekler, Nisan’da en az 52 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 68 idi.

Erkeklerin şiddet uyguladığı 12 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az sekiz kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Fransalıydı.

ERKEKLERİN KADINLARA ŞİDDET UYGULADIĞI İLLER

Adıyaman (1), Afyon (1), Aksaray (1), Antalya (2), Bartın (1), Batman (2), Bolu (1), Bursa (1), Çanakkale (1), Denizli (1), Edirne (17), Eskişehir (1), İstanbul (9),İzmir (1), Kars (1),Kocaeli (1), Mersin (2), Maraş (1), Samsun (1), Sivas (2), Tekirdağ (2), Zonguldak (2).

En az 39 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler yaraladı. Sekiz kadını yaralayan sekiz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımazken, beş kadını da baba, abi, torun gibi ailesinden erkekler yaraladı.

Erkeklerin 36 kadına şiddet uygulama “bahanesi” basına yansımazken, erkekler 14 kadına ayrılmak istediği, barışmak istemediği için şiddet uyguladı. Erkekler, dört kadını da kıskandığı için yaraladı.

Erkekler, 41 kadını darp ederek yaralarken, beş kadını ateşli silahlarla, beş kadını da kesici aletle yaraladı. Erkekler bir kadını da yaktı.

Erkekler, 27 kadını kuaför salonu, iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 24 kadını ev içinde yaraladı. Erkekler bir kadına sosyal medyada şiddet uyguladı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınlara şiddet uygulayan en az 52 fail vardı. Sadece üç fail tutuklandı. Faillerden 19’unun hukuki süreci basına “yasal işlem başlatıldı” diye yansıdı.

Altı fail gözaltına alındı. Dört failin hukuki süreci basına “aranıyor”, “kaçtı” diye yansırken, dört failin hukuki süreci “serbest bırakıldı” diye yansıdı. En az 16 failin hukuki süreci basına yansımadı.

SEKS İŞÇİLİĞİNE ZORLAMA

Erkekler, Nisan'da en az 38 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 58 idi. Seks işçiliğine zorlanan 5 kadın Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

HUKUKİ SÜREÇ

Kadınları seks işçiliğine zorlayan 29 fail vardı. 17 fail tutuklandı. Altı fail gözaltına alındı, altı fail de gözaltından serbest bırakıldı.