Newroz etkinlikleri iptal edildi

Koronavirüs nedeniyle birçok ülke toplu etkinlikleri iptal etme kararı alıyor. Bir karar da Newroz için alındı. Erbil Valisi Fersed Sofi bu yıl ki Newroz etkinliklerini koronavirüs nedeniyle iptal...

DÜNYA 26.02.2020 - 19:28 26.02.2020 - 19:28

Koronavirüs nedeniyle birçok ülke toplu etkinlikleri iptal etme kararı alıyor. Bir karar da Newroz için alındı. Erbil Valisi Fersed Sofi bu yıl ki Newroz etkinliklerini koronavirüs nedeniyle iptal ettiklerini açıkladı.

Rudaw'ın haberine göre Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanı Reber Ahmed bugün başkent Erbil’de Vali Ferset Sofi, ilçe ve nahiye müdürlükleri ile koronavirüse karşı alınması gereken tedbirleri ele almak üzere bir toplantı gerçekleştirdi.Toplantının ardından basın açıklaması yapan Ferset Sofi, Kürdistan Bölgesi hükümetinin dün aldığı kararların uygulanması konusunu detaylıca tartıştıklarını söyledi.Sofi, “Şu ana kadar Erbil sınırları içerisinde herhangi bir korona virüsü vakasına rastlanmamış olması sevindiricidir. Vatandaşlarımız emin olsun ki kentimizde sağlık güvenliği konusunda gerekli tedbirlerimizi aldık. Ayrıca değişik sektörlerde hiç kimsenin bu durumu fırsata çevirmesine izin vermeyeceğiz. Hükümet de salgına karşı önlemler için gerekli ihtiyaçları karşılayacak” dedi. Yurt dışından Erbil’e gelenlerin de sıkı gözetim altında tutulduktan sonar kente girişlerine izin verileceğini hatırlatan Sofi, “Virüsün yayıldığı ülkelerden gelen konukların da sağlık taramasından geçmeden gelmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.Hükümetin tebdir amaçlı okullarda eğitime ara verdiğini hatırlatan Erbil Valisi, tüm eğitsel ve dini merkezlerde koronavirüse karşı korunma tedbirlerinin anlatılacağını, halkın bu konuda bilinçlendirilmeye çalışılacağını söyledi. Ferset Sofi bu kapsamda Valilik tarafından planlanan Newroz etkinliklerinin de iptal edildiğini belirtti.

SÜLEYMANİYE'DE DE TOPLU ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Süleymaniye kentinde de koronavirüsü salgınına karşı etkinliklerin eiptal edilmesine karar verildi. Rûdaw’a konuşan Süleymaniye Valisi Heval Ebubekir, “Olası tedbirler kapsamında kentte kitlesel toplantı ve kutlamaları iptal ettik. Aynı yasağı halkın toplandığı yerler için de uygulayacağız” dedi. Germiyan Polis Müdürlüğü de salgına karşı tedbir amacıyla geçici bir süreliğine tutuklularla aile görüşlerinin yasaklandığını söyledi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@