New York'ta uğradığı saldırıda ağır yaralanan yazar Salman Rüşdi'nin durumunun kritik olduğu; solunum aygıtına bağlı bulunduğu, bir gözünü kaybettiği, kol sinirleri parçalandığı ve karaciğeri tahrip olduğu bildirildi.

Erhan Usta: Sayın Erdoğan kötü yönetiyordu, bu sistem kötü yönetimi kurumsallaştırdı Erhan Usta: Sayın Erdoğan kötü yönetiyordu, bu sistem kötü yönetimi kurumsallaştırdı

Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri üzerine bir konuşma yapmak için çıktığı Batı New York'taki Chautauqua Enstitüsü sahnesinde bıçaklı bir saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdü ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Polis ve görgü tanıkları, saldırganın 75 yaşındaki Rüşdi'yi karnından ve boynundan bıçakladığını ve birkaç kişi tarafından durdurulmasına karşın saldırısını sürdürmeye çalıştığını söylediler.

Salman Rüşdi helikopterle kaldırıldığı hastanede Cuma öğleden sonra bir saatten fazla süren bir operasyon geçirdi.

Polis Rüşdi'nin hayatta ancak durumunun kritik olduğu dışında henüz yazarın sağlık durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi. Rüşdi'nin temsilcisi Andrew Wylie,  durumunun kritik olduğu; solunum aygıtına bağlı bulunduğu, bir gözünü kaybettiği, kol sinirleri parçalandığı ve karaciğeri tahrip olduğu bildirildi.