İngiltere'de Netflix şifresi paylaşmanın suç sayılacağı ifade edildi. Birleşik Krallık Hükümeti konuyla ilgili korsanlık kılavuzu yayınladı.

Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisi, Netflix kullanıcılarını şifrelerini paylaşmaması konusunda uyardı. Yayınlanan kılavuza göre şifre paylaşımı yapan kullanıcılar hapse bile girebilir.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin yayınladığı korsanlık kılavuzuyla birlikte artık Netflix'te şifre paylaşmak suç sayılacak. Kılavuza göre, abonelik ücretini ödemeden TV şovları, filmler ve canlı spor yayınlarını izlemek korsanlığı oluşturdu.

Birleşik Krallık Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından yayınlanan kılavuzda, 2023 yılından itibaren Netflix şifresini para ödemeyen kullanıcılarla paylaşmanın “Ücretli içerikleri ücretsiz ve korsan izleme” olarak değerlendirileceği ve korsanlık suçunun mahkemede hem ceza davası hem de kamu davası olarak görülebileceği belirtiliyor.

Birleşik Krallık yasalarına göre vatandaşlar ceza davalarında suçun boyutuna göre para cezasına mahkûm edilebiliyor ancak bu suç eğer kamu davasına dönüşürse vatandaşların para cezası iptal edilerek hapis cezası veriliyor.

NETFLİX KULLANICILARA DAVA AÇMAYACAK

Tabii ki bu kılavuzda herhangi bir kesinlik ibaresi bulunmuyor. Yani bu davaların açılabilmesi için Netflix’in bu kullanıcıları tespit ederek özellikle Birleşik Krallık hükümetine şikâyette bulunması ve dava açması gerekiyor.

MÜSİAD: Aralık 2022’de sanayi sektörü SAMEKS endeksi, önceki aya göre 6,3 puan azaldı MÜSİAD: Aralık 2022’de sanayi sektörü SAMEKS endeksi, önceki aya göre 6,3 puan azaldı

Geçtiğimiz aylarda ise profil transferi cihaz yönetimi özellikleri ile kullanıcıların şifre paylaşımını sıkı bir şekilde engellemek isteyen Netflix ise BBC’ye yaptığı açıklamada kullanıcılarını dava etmeyeceğini belirtti.