Gazeteci Nedim Türfent, 6 yıl 6 ay tutukluluğun ardından Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye oldu. 

nedim

30 yıl önce işlenen bir cinayet: 17 hükümet, 23 içişleri, 20 adalet bakanı değişti, o tuğla bir türlü çekilemedi 30 yıl önce işlenen bir cinayet: 17 hükümet, 23 içişleri, 20 adalet bakanı değişti, o tuğla bir türlü çekilemedi

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden 23 Ağustos'ta Elazığ Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen gazeteci Nedim Türfent, infazı tamamlanması üzerine tahliye oldu. Türfent, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), meslektaşları, MLSA avukatı ve ailesi tarafından cezaevi kapısında karşıladı. 

8 YIL 9 AY CEZA 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent,  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sanal medya hesaplarında ölümle tehdit ve hedef alınmıştı.

Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve hakkında hazırlanan iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla yargılanan Türfent, Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmasında 24 tanıktan 13’ü ifadelerinde işkence gördüklerini ve zorla ifade verdiklerini beyan etmişti. Geriye kalan 10’u açık tanık, biri gizli tanık olmak üzere 11 tanıktan 4’ü ise işkence altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetmişti. Tüm bunlara rağmen Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi, Türfent’e 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.