Nazım Hikmet’in yayınlanmamış şiirleri ortaya çıktı

Nazım Hikmet’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı.Nâzım Hikmet'in şu ana...

KÜLTÜR & SANAT 30.06.2020 - 23:41 30.06.2020 - 23:41

Nazım Hikmet’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı.

Nâzım Hikmet'in şu ana kadar hiçbir yerde yayımlanmayan beş şiiri, Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’nde yürüttüğü çalışmalarla ortaya çıkarıldı. kitap-lık dergisi Temmuz-Ağustos sayısında Nâzım Hikmet’in daha önce yayımlanmayan beş şiirini okurlarıyla buluşturdu.Yapı Kredi Yayınları editörlerinin TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmaları sırasında fark edilen “İstanbul’da 1 Mayıs”, “Beyanname”, “Gecenin Penceresinde”, “İtiraf” ve “Hayatımız Yirmi İki Kelimede” adlı şiirler bulundu.

KOMİNTERN ARŞİVİ'NDE BULUNDU

Dergiyi yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları editörleri, TÜSTAV Komintern Arşivi’ndeki çalışmalarıyla şairin bugüne kadar hiç yayımlanmayan 5 şiirini buldu. Şiirlerin isimleri şöyle:
  • İstanbul’da 1 Mayıs
  • Beyanname
  • Gecenin Penceresinde
  • İtiraf
  • Hayatımız Yirmi İki Kelimede

NAZIM'A AİT OLMAYAN EL YAZISI İLE YAZILMIŞ

Bu şiirler, Nazım Hikmet’e ait olmayan bir el yazısıyla (eski yazıyla) yazılmış sayfalar halinde, 1925 tarihli belgelerin arasında bulundu. Son sayfada yer alan şiir dışındaki diğer dört şiir, daha önce hiç yayımlanmamış. ‘Hayatımız Yirmi İki Kelimede’ adlı şiir ise Nazım Hikmet’in Bütün Şiirleri’nde ‘Biz-Hayatımız-Yaptığımız İş’ adıyla yer alan şiirin son dizelerini oluşturuyor.Bu şiirler ilk kez kitap-lık dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında yayımlandı. 210’uncu sayıda, dergide dosyanın editörü Banu İşlet’in sunuş yazısı da bulunuyor. Öte yandan arşivdeki çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@